Zostańcie w domach
By w pierwszy wakacyjny weekend tj. 24-26 czerwca nikt nie zginął w wypadkach, wszyscy użytkownicy dróg muszą zachowywać się racjonalnie. Dlatego do tych, którzy nie zamierzają dostosować się do zasad bezpieczeństwa, apelujemy: “Zostańcie w domach!”.
Dzisiaj rusza kampania społeczna promująca Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa “Weekend bez ofiar”. W telewizji, radiu, prasie i internecie odbiorcy napotkają więc przekazy stylizowane na oficjalne urzędowe komunikaty, w których kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa wzywa się do pozostania w domach w weekend 24-26 czerwca br. Apel kierowany jest wprost do wszystkich uczestników ruchu drogowego nie zachowujących podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach, m.in. do kierowców przekraczających limity prędkości, wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu lub zażyciu leków obniżających zdolności psychofizyczne, a także rowerzystów i pieszych poruszających się drogami bez odblasków. W ten sposób kampania zwraca uwagę na takie zachowania użytkowników dróg, które zwiększają ryzyko wypadków.
Wezwanie do pozostania w domach, kiedy cała Polska rusza na wakacje, to przewrotny sposób na wywołanie autorefleksji nad własnym zachowaniem w ruchu drogowym. W ocenie pomagają ciekawostkowe i poradnikowe materiały dostępne na stronie www.weekendbezofiar.pl. – Wiedza o zasadach ruchu drogowego, a wiedza o bezpieczeństwie drogowym to w dużej mierze dwie różne sprawy.
Myślę, że wiele osób będzie zaskoczonych, że jedzenie za kierownicą jest równie niebezpieczne jak rozmowa przez telefon komórkowy, albo że prowadząc samochód po zażyciu leków obniżających zdolność kierowania pojazdem, kierowca ponosi taką samą odpowiedzialność karną, jak gdyby jechał po spożyciu alkoholu – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, instytucji organizującej akcję Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa “Weekend bez Ofiar”.
Swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa drogowego będzie też można ocenić rozwiązując Narodowy Test Bezpieczeństwa Drogowego, który od 10 czerwca br. dostępny będzie na stronach serwisu Onet.pl.
Bezpieczeństwa drogowego można też uczyć się praktycznie w czasie trwania Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa . Przez cały czerwiec w kilkunastu miastach Polski odbywać będą się pikniki rodzinne; wielki finał zaplanowano w Parku Szczęśliwickim w Warszawie w dn. 25-26 czerwca 2011 r. Podczas imprez można sprawdzić, jak ludzkie ciało zachowuje się w czasie dachowania, przekonać się, jakie przeciążenia działają na człowieka w czasie zderzenia, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pikniki są także okazją do zdobycia nowych informacji dzięki rozmowom z policjantami, strażakami czy funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego.
Wszyscy, którzy dokonają samooceny swojego zachowania na drodze, mogą na stronie internetowej akcji zadeklarować, że będą jeździć bezpiecznie – zwłaszcza w weekend 25-26 czerwca 2011 r. Kierowcy mogą dodatkowo dać temu wyraz oznaczając swoje samochody naklejkami, które dostępne będą w lipcowym wydaniu “Auto Świata”, 16 czerwca br. ukażą się w “Przeglądzie Sportowym”, a także będą rozdawane w czasie pikników edukacyjnych.
Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.
Więcej informacji:
www.weekendbezofiar.pl