Wiadomości

VW Crafter 4MOTION

Volkswagen wyprodukował mocniejszą wersję popularnego Craftera, który został nazwany 4MOTION, za sprawą napędu na wszystkie koła. Samochód przystosowany został do poruszania się w ekstremalnym terenie, czego wymaga rozwijający się stale rynek transporterów terenowych. Takie auta znajdują zastosowanie np. w firmach zajmujących się produkcją energii ze źródeł alternatywnych, których pojazdy muszą często docierać w regiony całkowicie pozbawione infrastruktury drogowej, nabywcami są także firmy budowlane oraz służby ratunkowe, straż pożarna i policja, które coraz częściej korzystają z samochodów z napędem na cztery koła.

Duża masa Craftera z ładunkiem wymagała zastosowania specjalnej konstrukcji napędu. Skorzystano z systemu firmy Achleitner z przełożeniem terenowym (2,5:1). System ten rozdziela w sposób stały siły między obie osie w stosunku 50:50, posiada seryjną blokadę mechanizmu różnicowego w przekładni rozdzielczej i na tylnej osi. Jako opcję można zamówić także blokadę przedniej osi. Z takim wyposażeniem granice możliwości Craftera 4MOTION z napędem na wszystkie koła Achleitner wyznaczają tylko prawa fizyki, bowiem gdy włączone są wszystkie blokady, każde z kół może przenosić samodzielnie do 100 procent momentu napędowego. Poślizg występuje tylko w najsłabszym miejscu: między bieżnikiem opony a podłożem.

Firma Achleitner wprowadziła wiele zmian do przedniej osi z niezależnym zawieszeniem kół i sztywnej osi tylnej. Wzmocnione zostały sprężyny z większą drogą ugięcia, amortyzatory z progresywną charakterystyką są bardziej twarde, zmodyfikowane zostały także stabilizatory. Zmiany te spowodowały podwyższenie nadwozia o około dziesięć centymetrów, w zależności od rodzaju opon (terenowe lub drogowe).

Crafter 4MOTION będzie dostępny we wszystkich oferowanych przez Volkswagena wariantach nadwozia – jako Kombi, Furgon, podwozie z kabiną lub samochód skrzyniowy, z pojedynczą lub podwójną kabiną i różnymi rozstawami osi i wysokościami dachu.

Craftera 4MOTION z napędem firmy Achleitner będzie można zamawiać w salonach Volkswagena od grudnia 2011 r. Pierwsze dostawy przewidziane są na początek 2012 roku.

Volkswagen, am