Wiadomości

Toyota Yaris 2020

Czy tak będzie wyglądać Toyota Yaris w 2020 roku? Jeszcze kilka lat dzieli nas od tej daty, wiele może się zmienić w motoryzacji, ale Toyota już teraz odważnie prezentuje swoją wizję następcy jednego z popularnych obecnie samochodów segmentu B, Yarisa.

Co prawda model ten ma inną nazwę, FT-Bh, skrót od „Future Toyota B-segment hybrid”, jednak można powiązać go z Yarisem. To za sprawą podobnych kształtów nadwozia oraz wymiarów. Przyszłościowe auto ma być lżejsze, ważyć 786 kg, czyli o ok. 244 kg mniej, dzięki konstrukcji z bardzo wytrzymałej stali, aluminium i magnezu, a także cechować się większą wydajnością ekonomiczną, poprzez lepsze gospodarowanie energią cieplną, zmniejszeniem oporów podczas jazdy i stosowaniem elektrycznych komponentów.

Zakłada się, że 1-litrowy, benzynowy silnik z dwoma cylindrami, zaprojektowany specjalnie dla tego konceptu, będzie spalał zaledwie 2 l/100 km. Planowane są wersje z silnikami hybrydowymi i zasilane gazem CNG.

Całe auto ma być wyprodukowane z materiałów i w technologiach obecnie dostępnych, jednak nie wiadomo, czy w międzyczasie nie pojawią się nowe rozwiązania, które bardziej nadadzą się do produkcji.

Koji Makino, kierownik projektu nowej Toyoty, powiedział:” Model ten być może zostanie wyprodukowany około roku 2020, jednak w tej chwili koncern nie podjął jeszcze decyzji, czy wejdzie do produkcji seryjnej. Jeżeli zaistnieje popyt na takie auto, powinno ono zostać wyprodukowane.”

Autocar, am