Wiadomości

To auto naprawdę mało pali

Ford wdraża do produkcji w niemieckim mieście Kolonia nową wersję Fiesty o nazwie ECOnetic. Model ten cechuje się niskimi kosztami jazdy, dzięki zastosowaniu silnika diesla Duratorq TDCi o pojemności 1,6 litra, który pozwala na uzyskanie mocy 95 KM, co na tak niewielkie auto stanowi całkiem sporą wartość. Maksymalny moment obrotowy wynosi 205 Nm.

Dzięki konstrukcji silnika i dodatkowym technologiom osiągnięto niską emisję CO2, bo tylko 87 gramów na kilometr. Jednak najważniejszą informacją jest zużycie paliwa, na 100 km Fiesta ECOnetic spala tylko 3,3 litra oleju napędowego.

Wspomniane dodatkowe technologie przyczyniające się do obniżenia spalania to system Auto-Start-Stop, odzyskiwanie energii podczas hamowania, ekonomiczny tryb pracy silnika EcoMode, a także kontrolka sygnalizująca najbardziej optymalny moment zmiany biegu. Poza tym wprowadzono zmiany zmniejszające opory powietrza, jak osłona podwozia, obniżone zawieszenie, opony o niższych oporach toczenia oraz owiewki w okolicy kół.

Ford chce jeszcze w 2012 roku wprowadzić ekonomiczne wersje aż w połowie swoich modeli, a w kolejnych latach w pozostałych.

Ford, am