Wiadomości

Sposób na piratów drogowych

Inteligentne kamery będą śledziły jazdę kierowców na Trasie Siekierkowskiej w Warszawie. Na całym odcinku trasy nowy system będzie zapobiegł nadmiernym prędkościom, a w przypadku niestosowania się do przepisów umozliwi karanie kierowców mandatami.

Stołeczna policja znalazła sposób na piratów drogowych. Od teraz chce mierzyć prędkość nie w punktach, lecz na dłuższych odcinkach ulic, gdzie rozwijane są duże prędkości.

„Dzięki temu skończą się sytuacje, kiedy kierowcy zwalniają w miejscu policyjnej kontroli, a następnie wciskają gaz do dechy” – mówi „Życiu Warszawy” Jacek Zalewski, szef stołecznej drogówki.

Przy wjeździe na warszawską Trasę Siekierkowską, która jako pierwsza ma być wyposażona w taki system, w asfalcie będą zainstalowane pętle indukcyjne, odpowiedzialne za aktywację inteligentnej kamery. Jej zadaniem będzie odczytanie numerów tablicy rejestracyjnej, zapamiętanie czasu wjazdu i przekazanie tych danych do komputera.

Na końcu trasy również będą zamontowane pętla i kamera. Jeśli okaże się, że dany pojazd przejechał odcinek w zbyt krótkim czasie, czyli przekroczył dopuszczalną prędkość, jego dane zostaną zapisane, a właściciel dostanie mandat – donosi „Życie Warszawy”.

Policja drogowa już zwróciła się do władz stolicy o przyznanie ok. 40 mln zł na wybudowanie systemu monitorowania ruchu drogowego. Pieniądze będą pochodziły z funduszy europejskich.

źródło Życie Warszawy