Wiadomości

Pomiędzy Golfem i Passatem

Volkswagen opracował zupełnie nową Jettę. Model ten znany jest na całym świecie, sprzedano już ponad 9,6 miliona egzemplarzy. Z długością 4,64 metra (+ 9 centymetrów) bardziej niż wcześniej Jetta wpisuje się w lukę między Golfem (4,2 metra) i Passatem (4,77 metra). Nowa Jetta odcięła się od bestsellera klasy kompaktowej – Golfa i ma teraz równie indywidualny charakter, jak Eos czy Tiguan. 

Jetta 2011-tego roku, jak twierdzi producent, spodoba się kierowcom lubiącym sedany o niepowtarzalnym designie, komforcie, bezpieczeństwie i jakości na najwyższym poziomie. W tej klasie wielkości i jakości dotychczas oferowane były głównie o wiele droższe samochody.

Jetta stanowi teraz doskonałą alternatywę – wersja podstawowa kosztuje 69.390 zł; w ofercie są nowe silniki TDI i TSI (minimalne zużycie paliwa: 4,2 l/100 km), efektywne przekładnie dwusprzęgłowe (DSG) i obszerna lista wyposażenia dodatkowego.

Design Jetty nie opiera się już na Golfie, został zaprojektowany od nowa. Przypomina nieco Audi A4, zwłaszcza tylna część z lampami. Również wnętrze zostało zaprojektowane zupełnie od nowa. Dzięki zwiększonemu rozstawowi osi (2,65 metra) bardziej przestrzenny stał się tył kabiny pasażerskiej tego pięcioosobowego auta (przestrzeń na wysokości nóg zwiększyła się o 6,7 centymetra). 

Duży postęp nastąpił w dziedzinie napędu. Przykładem może być silnik 1.6 TDI o mocy 77 kW/105 KM: w wersji BlueMotion Technology ten turbodiesel z Common Rail zużywa zaledwie 4,2 l/100 km (emisja CO2 109 g/km). Kolejny przykład to 1.2 TSI, również o mocy 77 kW/105 KM, z BlueMotion Technology ten silnik benzynowy z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem zadowala się 5,3 litra paliwa na 100 km (emisja CO2: 123 g/km).

Trzeba pamiętać, że mowa jest o limuzynie z silnikiem benzynowym, rozwijającej prędkość 190 km/h. Jetta 1.2 TSI w wersji Trendline kosztuje 69.390 zł. Cena podstawowa Jetty 1.6 TDI to 78.590 zł. Kolejnymi silnikami są: TDI o mocy 103 kW/140 KM  oraz trzy TSI o mocy 90 kW/122 KM, 118 kW/160 KM i 147 kW/200 KM. Zatem Jetta będzie napędzana wyłącznie najnowocześniejszymi silnikami z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem. Wszystkie silniki z wyjątkiem TSI 105 KM mogą być połączone z przekładnią dwusprzęgłową (DSG).

Wersja ta posiada rozbudowany zakres elementów poprawiających bezpieczeństwo, takich jak sześć poduszek powietrznych (opcjonalnie osiem), pięć zagłówków zoptymalizowanych pod względem zachowania się w czasie zderzenia (z przodu z Anti-Whiplash – ochroną przed urazem kręgosłupa), światła do jazdy w dzień, sygnalizację niezapiętych pasów bezpieczeństwa, światła awaryjne włączające się automatycznie przy awaryjnym hamowaniu, system ułatwiający ruszanie pod górę, ABS ze wspomaganiem siły hamowania oraz ESP z funkcją podpowiedzi ruchem kierownicy i stabilizacją przyczepy.

Do elementów wyposażenia zewnętrznego Jetty Trendline należą opony w rozmiarze 205 na 16-calowych stalowych obręczach, elektrycznie ustawiane i ogrzewane lusterka zewnętrzne z wbudowanymi kierunkowskazami oraz szyby termoizolacyjne o zielonym odcieniu. Wewnątrz komfort poprawiają między innymi takie elementy jak klimatyzacja (Climatic), radio z CD RCD 210 z 4 głośnikami, centralny zamek z pilotem, elektrycznie otwierane i zamykane wszystkie okna, wskaźnik temperatury zewnętrznej z sygnalizacją ostrzegawczą w przypadku temperatury poniżej 4 stopni Celsjusza, chromowane pierścienie otworów wentylacji, komputer pokładowy MFA i regulacja wysokości fotela kierowcy.

Ceny środkowej wersji wyposażenia Comfortline zaczynają się od 72.590 zł (Jetta 1.2 TSI o mocy 77 kW/105 KM).

jetta 2011 

Najbogatszym wyposażeniem Jetty jest wersja Highline. Będzie można ją zamawiać w połączeniu z silnikami TSI o mocy od 90 kW/122 KM oraz ze wszystkimi silnikami TDI.

Tutaj do wyposażenia seryjnego należą – poza elementami z Trendline i Comfortline – 16-calowe obręcze ze stopu metali lekkich, chromowane pierścienie wokół dolnych wlotów powietrza, chromowane listwy pod szybami bocznymi, spryskiwacze reflektorów i reflektory przeciwmgielne z możliwością doświetlania zakrętów. 

VW