Wiadomości

Nexteer Automotive – 200 mln zł inwestycji w Polsce

Globalny producent układów kierowniczych Nexteer Automotive na przestrzeni trzech najbliższych lat zainwestuje ponad 200 milionów złotych w swoje zakłady w Tychach i Gliwicach, aby wesprzeć uruchomienie trzech nowych projektów. Koncern zwiększa zdolności produkcyjne w Polsce w wyniku zawarcia nowych umów na montaż coraz popularniejszych wśród światowych producentów samochodów elektrycznych układów kierowniczych (EPS). W tyską fabrykę, która wyprodukowała dotąd niemal połowę z 16 milionów układów EPS koncernu Nexteer, w ostatnich dwóch latach zainwestowano już niemal 160 milionów złotych.

Większość inwestycji w polskich zakładach związanych jest z ogólnoświatowymi programami koncernu, które rozpoczną się w latach 2013 i 2014. W Polsce prace przygotowawcze do nowych projektów rozpoczną się w sierpniu tego roku i potrwają około dwóch lat. Zakład w Tychach już teraz zwiększa jednak zdolności produkcyjne w związku z dostarczaniem układów kierowniczych dla najnowszej lancii ypsilon z segmentu supermini, produkowanej od tego roku w tyskiej fabryce Fiata. Start kolejnych programów Nexteer planowany jest na grudzień 2011 i styczeń 2012 roku.

– Nexteer rozpoczął dwuletni program inwestycji w Polsce, który odegra ważną rolę we wspieraniu przejścia światowej branży motoryzacyjnej od stosowania hydraulicznych układów kierowniczych do montażu systemów wspomaganych elektrycznie. Nasze zakłady w Polsce będą produkować układy EPS, które przyczynią się do stworzenia nowej generacji bardziej oszczędnych samochodów z segmentu premium o niskiej emisji CO2 – mówi Laurent Bresson, wiceprezes Nexteer Automotive, dyrektor sprzedaży globalnej i marketingu oraz dyrektor zarządzający w Europie.

– Inwestycje w Polsce zdecydowanie zwiększą zdolności produkcyjne, wydajność i jakość systemów wytwarzanych w fabrykach Nexteer. Nasze zaangażowanie w ciągłą poprawę jakości układów EPS jest najlepszym sposobem na wsparcie naszych klientów w tworzeniu samochodów osobowych i dostawczych, które są ekonomiczne i jednocześnie charakteryzują się doskonałym prowadzeniem – mówi Rafał Wyszomirski, prezes zarządu Nexteer Automotive Poland i dyrektor tyskiego zakładu, w którym wyprodukowano dotychczas niemal połowę z 16 milionów układów EPS stworzonych przez koncern od 1999 roku.

 – System produkcji Nexteer oparty jest na dążeniu do osiągnięcia najwyższej jakości, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i czasu wytwarzania naszych systemów. Wszystkie prace montażowe są obecnie wysoko zestandaryzowane, a firma Nexteer wkłada wiele wysiłku w uświadomienie każdemu pracownikowi bezpośredniego związku pomiędzy jakością montażu układów kierowniczych a komfortem i bezpieczeństwem prowadzenia gotowych samochodów. Precyzyjne wykonanie i szczegółowy proces kontroli są kluczowymi czynnikami przy produkcji systemów EPS, które mają za zadanie zarówno poprawić komfort prowadzenia i jednocześnie zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzu samochodu – dodaje Rafał Wyszomirski.

W 2009 roku, m.in. w tyskim zakładzie, Nexteer wprowadził system kontrolny śledzący części przy pomocy fal radiowych (RFID), który pozwala na wychwytywanie błędów i wskazuje na ewentualne obszary ryzyka w trakcie produkcji. W zeszłym roku uruchomiono natomiast centra analiz, gdzie zespoły mechaników i elektroników badają każdy błąd w czasie rzeczywistym, na bieżąco dostarczając informacje zwrotne do ekip pracujących na linii produkcyjnej.

netPR, fot. Nexteer Automotive