BezpieczeństwoUncategorized

Bezpieczna jazda – happening w Serocku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na happening edukacyjny „Dróg zaufania”, połączony z ćwiczeniami służb ratowniczych. GDDKiA jest organizatorem happeningu.

źródło GDDKiA

Happening zorganizowany zostanie w weekend pierwszych wakacyjnych wyjazdów Polaków – 20 czerwca 2009 r. (sobota) w godzinach od 10.00 do 16.00 w miejscowości Serock (ul. Pułtuska 35, na przeciw sali widowiskowej Ośrodka Kultury) na drodze krajowej nr 61, 20 km od Warszawy. Kierowcy przejeżdżający tym odcinkiem zobaczą symulowane tragiczne zdarzenia drogowe. Będą samochodowe wraki na poboczu, poszkodowani, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca ruch samochodów. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni kierujących i pasażerów. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń.

Akcja połączona będzie z happeningiem edukacyjnym, który odbędzie się na pobliskim parkingu. Organizatorzy będą zachęcać podróżnych, i mieszkańców Serocka by poświęcili kwadrans i sprawdzili, czy jeżdżą bezpiecznie. Za pomocą alkogogli będzie tu można przekonać się jak alkohol wpływa na sprawność kierowcy, a dzięki specjalnemu symulatorowi – sprawdzić, czym skutkuje jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Wszyscy goście będą mogli też nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie poprowadzą harcerze z Grupy Ratowniczej Bemowo w Warszawie, którzy na co dzień wspomagają zawodowe służby ratownicze w niesieniu pomocy potrzebującym. Pokażą jak prawidłowo ułożyć ofiarę, jak sprawdzić oddech oraz jak wykonać masaż serca. Będzie też nauka zakładania podstawowych opatrunków i prawidłowego powiadamiania o wypadku służb ratowniczych. Wszyscy, którzy zaliczą szkolenie, skorzystają z symulatora jazdy bez pasów oraz alkogogli będą mogli spróbować swoich sił na torze gokartowym.

Specjalne pokazy rozcinania samochodów i wyciągania z wraków ofiar wypadków przygotowała natomiast Straż Pożarna. Do dyspozycji uczestników happeningu będą też policjanci, którzy chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące ruchu drogowego. Wszyscy goście happeningu dostaną wydawnictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ułatwiające bezpieczną podróż po Polsce: mapę remontów prowadzonych na drogach krajowych i mapę fotoradarów.

Na czym polega program „Drogi zaufania”?

„Drogi zaufania” to strategiczny program ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pilotażowa edycja programu realizowana była od lipca do grudnia 2007 r. na drodze krajowej nr 8. Drogowcy prowadzili na niej wzmożone prace inżynieryjne, poprawiające bezpieczeństwo użytkowników drogi. Ustawiono też ponad sto fotoradarów. W efekcie liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych na drodze krajowej nr 8 spadła o 28 proc. Wynik jest tym lepszy, że w tym samym czasie na wszystkich drogach w kraju liczba ta wzrosła o 6 proc.!

W 2008 r. do akcji włączono kolejnych osiem dróg krajowych. W konsekwencji program prowadzony był w całej Polsce na trasach o numerach od 1 do 9. W jego ramach przebudowano 99 skrzyżowań, wybudowano 81 zatok autobusowych oraz 109 km chodników i ścieżek rowerowych. Drogowcy ustawili też 50 sygnalizacji świetlnych i 149 km barier ochronnych, wytyczyli i oświetlili 155 przejść dla pieszych. Na poboczach postawiono 286 fotoradarów.

Od 2009 r. program “Drogi zaufania” realizowany jest na wszystkich drogach krajowych w Polsce.

W pierwszym kwartale 2009 na drogach krajowych odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych o ponad 30% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.