Polski samochód elektryczny - ELVIC | auto | samochody
Wtorek, 3 Sierpień 2021
Polski samochód elektryczny - ELVIC
Czwartek, 10 Maj 2012 09:16
Politechnika Lubelska przygotowuje się do mającego rozpocząć się 16 maja w Rotterdamie maratonu aut elektrycznych - Shell Eco-marathon 2012. W ramach przygotowań prowadzone są prace nad nowoczesnym, koncepcyjnym pojazdem zasilanym energią elektryczną o nazwie ELVIC.

Jest to jednoosobowy pojazd o futurystycznym wyglądzie i aerodynamicznym kształcie, niewielkiej masie własnej wynoszącej zaledwie 35 kg, co udało się uzyskać dzięki zastosowaniu technologii i materiałów stosowanych w najnowszym lotnictwie, m.in. w samolotach DreamLiner. Poszycie karoserii wykonano z włókien węglowych, włókien szklanych oraz kevlaru, natomiast podwozie z pianki, włókien węglowych i kevlarowych.

Kształt karoserii został opracowany specjalnie pod kątem dużej aerodynamiki, ale także dla lepszego wykorzystania dodatkowej siły wiatru.
 
 
W pojeździe umieszczony jest silnik BLDC o mocy 400W, został umiejscowiony w tylnym kole co pozwala na bezpośrednie przekazywanie napędu przy zmniejszonych stratach. Silnikiem steruje kontroler opracowany i zaprogramowany przez studentów Politechniki Lubelskiej. Do zasilania jednostki napędowej wykorzystano litowo-jonowy akumulator o masie 5 kg.
Zasięg pojazdu przy prędkości 40 km/h wynosi ok. 50 km.

Kierowca podczas jazdy może na bieżąco kontrolować różnego rodzaju parametry, np. prędkość jazdy, przebieg, stan naładowania akumulatora, przebiegi czasowe i inne. Wszystkie dane prezentowane są na specjalnie skonstruowanej kierownicy, stanowiącej jednocześnie deskę rozdzielczą.
 

 
Elvic posiada oświetlenie przystosowane do ruchu miejskiego. Aby uzyskać dużą oszczędność energii zastosowano technologię LED najnowszej generacji, co jednocześnie wpływa na atrakcyjność wyglądu.

W projekcie nad pojazdem Politechniki Lubelskiej bierze udział około 30 osób, które działają w ramach trzech kół naukowych: "Napęd i Automatyka" przy Katedrze Napędów i Maszyn Elektrycznych, "Napędy Lotnicze" oraz "Komputerowe Wspomaganie Prac Projektowych" na Wydziale Mechanicznym. Opiekunem projektu jest dr inż. Piotr Filipek z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej.

Pojazd Elvic weźmie udział w Shell Eco-marathon 2012 organizowanym w Rotterdamie w dniach 16-19 maja 2012 roku, na którym pojawią się pojazdy przygotowane przez 200 zespołów z 24 krajów."

Więcej informacji o projekcie Elvic na stronie: www.elvic.pollub.pl
 
am, fot. Politechnika Lubelska
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.