Samochody firmowe

VAT – nowa decyzja

Izba Skarbowa w Bydgoszczy, która wydaje interpretacje w imieniu ministra finansów przedstawiła nowy plan odnośnie podatku VAT. Mówi on o zakazie odliczania stawki podatkowej od paliwa do samochodu służbowego oraz ograniczeniu możliwości odliczania stawki VAT przy ratach leasingowych. Czy nowa decyzja jest zgodna z obowiązującym prawem?

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizujący ustawę o podatku VAT miał zmienić zasady odliczenia stawki od paliwa do pojazdów służbowych. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrując sprawę Magoora uznał, że polskie regulacje są niezgodne z unijnymi. Po wyroku ETS, Ministerstwo Finansów wydało interpretację przepisów, zgodnie z którą przedsiębiorcy znów mieli możliwość pełnego odliczania VAT od pojazdów z homologacją ciężarową. Jednak po kilku miesiącach pojawiły się propozycje, aby na najbliższe trzy lata w ogóle zablokować pełne odliczenie podatku od zakupu auta z kratką oraz paliwa do takiego samochodu.

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przygotowane przez Ministerstwo Finansów zakładały między innymi możliwość odliczenia 60 % podatku VAT- nie więcej jednak niż 6 tys. zł przy zakupie samochodu do 3,5 tony. Zawieszone miało być również prawo do odliczenia VAT od paliw do samochodów osobowych. Prawo do odliczenia miałoby przysługiwać tylko w przypadku niektórych samochodów do 3,5 tony, np. typowych samochodów dostawczych, busów czy typu pick-up. – mówi Anna Ochędzan, Konsultant Podatkowy LeasePlan Fleet Management.

Rada Ministrów rozpatrując propozycje zmian podatkowych odrzuciła projekt resortu finansów. Nadal wiec obowiązują stare przepisy umożliwiające pełne odliczanie stawki VAT od paliwa, zarówno do kupowanych, jak i leasingowanych samochodów służbowych. Zdaniem ekspertów od prawa podatkowego, w takiej sytuacji, interpretacja bydgoskiej izby skarbowej, mówiąca o zakazie odliczenia podatku od paliwa do auta służbowego jest niezgodna z prawem. Również całkowite ograniczenie odliczenia stawki VAT w przypadku rat leasingowych jest sprzeczne z orzecznictwem unijnym.