Paliwa

Zatankuj przed świętami

Jak informuje Reflex, na większości stacji do czwartku tego tygodnia ceny już wzrosły, podwyżki sięgały nawet 20 groszy na litrze. Warto jednak podkreślić, że na części stacji ceny nieznacznie spadły lub pozostały bez zmian. Taki stan wpłynął na zwiększenie różnicy między minimalnym a maksymalnym poziomem cen w kraju.

Obecnie ceny benzyny kształtują się na poziomie od 4,33 zł/l do 4,85 zł/l, oleju napędowego od 4,18 do 4,67 zł/l, natomiast LPG od 2,22 zł/l do 2,49 zł/l.

W perspektywie najbliższych dni wg analiz Reflex, nie będzie niestety lepiej. W okresie Świąt Bożego Narodzenia ceny raczej jeszcze bardziej wzrosną, można rzec, że do poziomu „wakacyjnego”. Powodem tego jest osłabiająca się złotówka i towarzyszący temu wzrost cen ropy, które w Londynie zbliżyły się w rejon 90 USD.

Już teraz hurtowe ceny benzyn (netto) w kraju są 2 gr./l wyższe niż w maju tego roku kiedy ceny benzyn na stacjach osiągnęły średni poziom 4,75 PLN/l. Co więcej hurtowy poziom cen benzyny w ujęciu realnym (w złotówkach z 2010 roku) jest najwyższy od lipca 2008 roku, kiedy ceny ropy osiągały swój szczyt w rejonie 145 USD/bbl. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobieństwo wzrostu cen paliw na stacjach w okresie świąt do średniego poziomu w granicach 4,75-4,80 PLN/l jest bardzo wysokie, a być może nawet nieuniknione i nie będą to podwyżki „ pod święta”. Tak ułożyły się względem siebie dwa główne czynniki decydujące o poziomie cen, tj. ceny ropy i kurs dolara. Mniejszy wzrost cen mógłby mieć miejsce w sytuacji wyraźnego spadku marż detalicznych – poniżej średniego poziomu – co wydaje się stosunkowo mało prawdopodobne.

W przypadku oleju napędowego także należy spodziewać się wzrostów. Obecnie hurtowe ceny tego paliwa są już na poziomie 3550 PLN/1000 l, czyli o 10 gr/l wyższym niż w czerwcu tego roku, kiedy olej napędowy na stacjach kosztował średnio 4,50 PLN/l. Podobnie jak w przypadku benzyn realnie poziom hurtowych cen ON(netto) jest najwyższy od lipca 2008 roku. Tak więc w okresie świątecznym możemy spodziewać się wzrostu cen ON na stacjach do średniego poziomu 4,55-4,60 PLN/l.

Drogi ma być również gaz LPG. Średni poziom cen tego paliwa zbliży się w rejon 2,40 PLN/l i będzie to najwyższy poziom od listopada 2008 roku (w ujęciu realnym).