Wciąż podwyżki cen paliw | paliwa-aktualnosci | paliwa
Piątek, 21 Styczeń 2022
Wciąż podwyżki cen paliw
Sobota, 28 Czerwiec 2008 22:03
ImageW początku trzeciej dekady czerwca na rynku hurtowym rajowi producenci obniżyli hurtowe ceny zarówno benzyny jak i oleju napędowego. Benzyny potaniały o około 7 groszy na litrze, zaś olej napędowy od 7 do 10 gr/l .

 

 

 

źródło Reflex

Z kolei na rynku detalicznym w porównaniu do poprzedniego tygodnia Reflex odnotował jeszcze podwyżki średnio od 1 do 2 groszy na litrze, co jest efektem zmian na rynku hurtowym wprowadzonych w połowie miesiąca. Oznacza to że początek wakacji rozpoczął się wysokim poziomem cen. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje obecnie ok. 5 % więcej niż przed rokiem, a olej napędowy aż 27 %, czyli 1 zł/l.

 

Po tym jak przez kilka ostatnich dni ceny ropy poruszały się w przedziale 131 - 139 USD/bbl. na koniec tygodnia Reflex odnotował kolejny rekord. Przekroczona została psychologiczna granica i w piątek ropa podrożała do poziomu 140 - 142 USD/bbl. Znaczenie dla dalszego kierunku cen będzie miała w dalszym ciągu wartość dolara, poziom popytu na paliwa i poziom zapasów, ale także geopolityka. Ograniczone dostawy ropy w wyniku napięć na Bliskim Wschodzie i w Nigerii stanowią silny czynnik wsparcia dla cen.

 

Ze względu na wyraźne umocnienie złotego wobec USD nie odczuwane są skutki ostatniego wzrostu cen ropy na rynku krajowym. Dopiero w sytuacji kiedy wzrosty będą kontynuowane, będą rosły ceny w hurcie, na co właściciele stacji będą reagować kolejnymi podwyżkami. Uwzględniając jednak obniżki na poziomie hurtu z mijającego tygodnia, podwyżki, jeśli nastąpią, będą ograniczone. Średnio ceny benzyny i oleju mogą rosnąć od 1 do 3 gr/l.


autor Urszula Cieślak
BM Reflex

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.