Paliwa na początku lipca | paliwa-aktualnosci | paliwa
Piątek, 21 Styczeń 2022
Paliwa na początku lipca
Sobota, 12 Lipiec 2008 00:00

ImageMijający tydzień na rynkach paliw charakteryzował się dużą zmiennością cen. Po wyraźnej korekcie technicznej na początku tygodnia rynek zamyka się na poziomie powyżej poziomów zamknięcia z poprzedniego piątku. Nigeria, Brazylia, Iran, dolar, wyprzedanie rynku - tak w skrócie można opisać przyczyny gwałtownego wzrostu cen na rynku.

 

 


źródło Reflex

W Nigerii ponownie możliwe są zakłócenia w produkcji ropy (w ciągu ostatnich dwóch lat produkcja ropy w tym regonie spadła z 2,5 do 1,7 mln bbl). W Brazylii groźba strajku może spowodować ograniczenia w produkcji ropy (głównym odbiorcami ropy z Brazylii są Chiny i USA). Iran poprzez próby rakietowe ponownie zachwiał stabilnością na Bliskim Wschodzie.

 

Dolar ponownie się osłabia po ratingu agencji Fitch, która stwierdziła, że recesja jednak nie ominie USA. Z technicznego punktu widzenia wzrosty cen ropy WTI powinny wyhamować w rejonie 147-150$. W cenach obecnie znajduje się premia za ryzyko więc jak tylko nieco ucichnie zamieszanie wokół Iranu ceny mogą zacząć ponownie spadać.

 

W kraju na gwałtowne wzrosty cen na ropie krajowy rynek hurtowy zareaguje od początku przyszłego tygodnia. Do dzisiaj ceny hurtowe spadały, bo rafinerie przełożyły w ten sposób spadki z początku tygodnia, a dodatkowo mocny złoty pogłębiał skalę obniżek. W ślad za obniżkami w hurcie nie poszły na razie zmiany na stacjach.

 

Jedynie część operatorów zdecydowała sie na obniżki, ale w większości przeważały jeszcze podwyżki. Stąd w przypadku benzyny średni poziom cen Eurosuper wzrósł o 1 grosz na litrze, a ceny diesla pozostały na poziomie w ubiegłego tygodnia czyli 4,73 zł/l. Na stacjach w najbliższych dniach niestety niestety nie spadną. Bardziej zdecydowany ruch cen, ale w górę możemy odczuć około 20 lipca.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.