Ceny paliw na 15.02.2013 | paliwa-aktualnosci | paliwa
Środa, 27 Październik 2021
Ceny paliw na 15.02.2013
Sobota, 16 Luty 2013 22:10

Podwyżki w hurcie, podwyżki w detalu – tak w skrócie można opisać sytuację na krajowym rynku paliw w ostatnim tygodniu. Ceny benzyny Eurosuper 95 osiągnęły poziom najwyższy od listopada ubiegłego roku, a olej napędowy jest obecnie najdroższy od grudnia.  W dalszym ciągu najkorzystniej wygląda sytuacja na rynku autogazu, którego ceny zaczęły spadać.


Średnio za benzynę Eurosuper 95 i Superplus 98 płacimy 8 groszy na litrze więcej niż przed tygodniem, tj. odpowiednio 5,54 i 5,76 zł/l. Za litr diesla płacimy średnio 5,56 zł, czyli o 6 groszy na litrze więcej niż tydzień temu. Mimo podwyżek ceny utrzymują się na poziomach niższych niż przed rokiem, benzyna jest tańsza o 8 groszy, a olej napędowy o 20 groszy na litrze. 

 

Krótkoterminowa prognoza cen nie jest niestety optymistyczna. Zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego mogą w przyszłym tygodniu dalej rosnąć, a skala podwyżek może sięgać 5 lub więcej groszy na litrze. Poprawie sytuacji nie sprzyja utrzymująca się wzrostowa tendencja na rynku hurtowym. Od początku roku hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o około 40 gr/l brutto, a oleju napędowego o 30 gr/l brutto. W konsekwencji ponownie obserwujemy spadek marży detalicznej do średniego poziomu poniżej 10 gr/l.

Dobre informacje mamy jedynie dla tankujących autogaz. Litr tego paliwa kosztuje średnio 2,70 zł, czyli o 1 gr/l  mniej niż tydzień temu i o 15 groszy na litrze mniej niż przed rokiem. I w przeciwieństwie do benzyny i diesla w najbliższym czasie nie powinien drożeć.

 

Więcej: Reflex.com.pl

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.