Benzyna i ON droższe, LPG tanieje | paliwa-aktualnosci | paliwa
Środa, 27 Październik 2021
Benzyna i ON droższe, LPG tanieje
Sobota, 02 Marzec 2013 08:46

Średnio litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 5,67 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 5,88 zł, oleju napędowego – 5,68, autogazu – 2,67  zł. W ciągu tygodnia ceny benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego wzrosły średnio po 5 groszy na litrze, benzyny  bezołowiowej 98  średnio o 2 grosze na litrze. Spadek cen autogazu wyniósł średnio  1 grosz na litrze.


Od początku roku natomiast ceny benzyn wzrosły o 23 – 24 grosze na litrze, a oleju napędowego o 17 groszy nalitrze, podczas gdy ceny autogazu spadły o 6 groszy na litrze.  Nie oznacza to, że w tym czasie ceny zmieniały się jednakowo w całym kraju. Najbardziej  zmiany cen benzyny i oleju napędowego odczuli kierowcy w województwach śląskim i dolnośląskim. Tu ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły odpowiednio o 33 i 22 grosze na litrze.

Najmniejszą skalę podwyżek obserwowaliśmy w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, tj. odpowiednio o 14 (benzyna) i 10  (olej napędowy) groszy na litrze.  Wbrew pozorom, tam gdzie ceny wzrosły najwięcej nie jest dzisiaj najdrożej. Ceny w  województwach śląskim i dolnośląskim kształtują się na poziomie średniej krajowej i jednocześnie zrównały się z cenami w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Najdrożej dzisiaj jest w województwach podkarpackim i świętokrzyskim
 
Obecny średni poziom cen bezołowiowej 95 jest nominalnie równy poziomowi sprzed roku, natomiast ceny oleju napędowego są o 8 groszy niższe niż przed rokiem. Najlepiej w takim porównaniu wypada autogaz. Aktualna cena 2,67 za litr jest niższa o 18 groszy niż rok temu.

Inaczej w hurcie. Wreszcie ceny spadają, a co najważniejsze możemy na rynku notować dalszy ich spadek. To jak długo i o ile będą jeszcze spadały ceny w hurcie, wpłynie ostatecznie na poziom cen na stacjach paliw na stacjach.

Na większości w kolejnych dniach stacji musimy jednak liczyć się z tym, ceny pozostaną na obecnym wysokim poziomie, ale na części stacji ceny mogą jeszcze rosnąć.

W przypadku autogazu podwyżki nam nie grożą. Kierowcy wciąż mogą liczyć na tańsze tankowanie tego paliwa.

 

 

Więcej: reflex.com

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.