Nawigacja

Nowe funkcje w MIO Spirit II

Mio Technology informuje o opracowaniu nowej wersji oprogramowania nawigacyjnego – Mio Spirit II. Dzięki niemu użytkownicy urządzeń Mio uzyskają dostęp do nowych i rozszerzonych usług nawigacyjnych. Będzie ono dostępne w nowych modelach nawigacji samochodowych Mio, które na rynku pojawią się w czerwcu 2010 r.

TMC w Polsce

Od niedawna użytkownicy nawigacji samochodowych mogą korzystać w Polsce ze znanego w wielu krajach systemu TMC (Traffic Message Chanel). Pozwala on na otrzymywanie w czasie rzeczywistym komunikatów o sytuacji na drogach, dzięki czemu kierowcy mogą ominąć wszelkie przeszkody takie jak: korki, roboty drogowe lub inne przeszkody. Informacje te są przesyłane drogą radiową z lokalnych nadajników bezpośrednio do nawigacji samochodowej. Dzięki odpowiedniej aplikacji, która prezentuje komunikaty można zaplanować ominięcie przeszkód.

SmartFind™

W nowym oprogramowaniu Spirit II nie mogło zabraknąć tej uznanej już na rynku inteligentnej wyszukiwarki. Wystarczy wpisać jednym ciągiem znaków – tak jak w wyszukiwarce internetowej –  dowolne słowo kluczowe lub ich kombinację, aby system natychmiast pokazał szukane miejsce.

POI wzdłuż trasy

Znalezienie nowych i interesujących miejsc użytecznych (tzw. POI), np. parkingów w czasie podróży jest teraz jeszcze łatwiejsze. Jest to możliwe dzięki na bieżąco uaktualnianej mapie. Pojawiają się na niej nowe POI na trasie, po której porusza się użytkownik. Prezentacja POI odbywa się w oknie nawigacji jak i w widoku listy POI, który można wywołać w każdym momencie.

Wyszukiwanie lokalne

Jeśli szukane przez użytkownika miejsce wykracza poza kategorie bazy POI (ponad 120tysięcy użytecznych miejsc) może on skorzystać z funkcji Wyszukiwania lokalnego. Jest to unikatowa na polskim rynku usługa. Aplikacja korzysta z bazy danych Google zawierającej ponad milion rekordów. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie słów kluczowych lub nazw własnych. Usługa jest dostępna na urządzeniach umożliwiających połączenia Bluetooth.

Asystent pasa ruchu

To funkcja, która ułatwi nie jednemu kierowcy wykonywanie manewrów. Jej zadaniem jest zaproponowanie najbardziej odpowiedniego pasa ruchu tak by manewr skrętu na skrzyżowaniu lub zjazdu np. z autostrady odbył się bezpiecznie i w zgodzie z przepisami.

ZAPISZ w pamięci

Jeżeli użytkownik znajdzie się w nieznanym sobie miejscu, w którym brak oznaczeń np. adresu, nazwy miejscowości, dzięki którym mógłby do niego wrócić, może skorzystać z funkcji Zapisz. Kliknięcie tego przycisku spowoduje zapisanie lokalizacji miejsca w pamięci urządzenia w zakładce „Moje miejsca”. W podobny sposób można zapisać całą trasę. Dodatkowo, użytkownik może nagrać notatkę głosową np. dotyczącą powodu zachowania wybranego miejsca w pamięci. W nowych modelach nawigacji Mio, przycisk ten znajduje się bezpośrednio w obudowie urządzenia, dzięki czemu korzystanie z tej funkcji staje się jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Obiekty 3D

Dzięki tej funkcji użytkownik nawigacji uzyska trójwymiarowy podgląd obiektów przy pokonywanej trasie. Usługa ta jest szczególnie przydatna podczas podróży przez nieznane miasta. Dzięki niej kierowca łatwiej może zorientować się w okolicy, w której się znalazł w danym momencie.

Fotoradary

Bogata baza fotoradarów zawarta w pamięci Spirit II pomaga w bezpiecznej jeździe. Nawigacja ostrzega dźwiękowo i wizualnie, gdy użytkownik zbliża się do miejsca, w którym może znajdować się fotoradar.

Fotonawigacja NavPix™

Usługa szczególnie przydatna dla podróżników. Pozwala na wyznaczenie trasy do miejsc uwidocznionych na zdjęciach, których autorzy dodali tzw. geotagowanie (plik ze zdjęciem zawiera dodatkowo oznaczenie pozycji miejsca, z którego zostało wykonane zdjęcie). Zdjęcia takie można znaleźć w wielu miejscach w internecie, np. w serwsachGoogle i Flickr, na stronie www.navpix.net, lub wykonać osobiście aparatem z funkcją zdjęć geotagowanych. Wybrane przez użytkownika zdjęcia można wgrać do urządzenia nawigacyjnego i wyznaczyć do nich trasę jednym kliknięciem. Zdjęcia będą widoczne jako ikonki na mapie.

Home Button

Jeśli z jakichś powodów użytkownik nawigacji chce szybko wrócić do głównego menu nie musi poruszać się wstecz po oprogramowaniu. Jednym kliknięciem w przycisk Home Button powróci do menu i może wybrać dowolną dostępną funkcję.

Przewodnik Turystyczny

Jest to zbiór przewodników po dużych i popularnych miastach europejskich. Zawiera wiele szczegółowych informacji (w tym zdjęcia, mapy oraz nr telefonów) o atrakcjach turystycznych, centrach handlowych i rozrywkowych, bazie gastronomicznej i hotelowej. Dodatkowo, użytkownicy mogą dokupić kolejne przewodniki w e-shopie Mio.

Asystent kierowcy

Jest to zestaw informacji użytecznych podczas podróży takich jak: prędkość z jaką porusza się pojazd, szacowany czas przybycia do celu podróży, bieżący czas oraz odległość jaka została do pokonania do miejsca docelowego. Informacje te wyświetlane są w oknie mapy. Dodatkowo, kierowca widzi strzałkę na mapie, która wyraźnie wskazuje kierunek jazdy, a także nazwy ulic, na których znajduje się samochód w danym momencie.