Jak to zrobić

Zabezpieczanie lakieru zimą

Oczyszczenie i przegląd

Przygotowanie powłoki samochodu do zimy można podzielić na kilka etapów. Na początek doradzamy przegląd karoserii i bardzo dokładne oczyszczenie z zabrudzeń, starych powłok wosków, smoły czy asfaltu. Możemy tego dokonać używając specjalnych zmywaczy, są to płyny nieszkodliwe dla lakieru, przy czym świetnie radzą sobie z większością zanieczyszczeń. Nanosimy zmywacz na powierzchnię (czy to przy użyciu atomizera czy zwilżonej szmatki), pozostawiamy na chwilę, aby środek rozpuścił zabrudzenia, po czym czystą szmatką usuwamy go z powierzchni.

Na tym etapie możemy już sami stwierdzić, bez fachowej wiedzy, jaki jest stan lakieru na samochodzie. Czy zauważyliśmy jakieś ubytki na lakierze, czy tylko nasz lakier stracił dawny blask?

Polerowanie

Jeżeli zauważymy ogniska korozji lub ubytki lakieru powinniśmy je zabezpieczyć i zatrzymać korozję. Przy większych uszkodzeniach polecamy wizytę u profesjonalisty, przy drobnych rysach możemy je samodzielnie usunąć.

Jeśli zarysowania nie są zbyt głębokie powinno wystarczyć wypolerowanie pastą polerską. Ziarno z jakiego składa się pasta, w czasie polerowania ulega samoczynnemu ścieraniu. Oznacza to, że na początku naszej pracy usuwa największe zarysowania, a w miarę postępu prac nadaje lakierowi coraz większy połysk.

Woskowanie

Końcowy zabieg zabezpieczający naszą powłokę to woskowanie. To dzięki niemu kolor lakieru nabiera głębi, uzyskuje połysk i staje się odporny na zabrudzenia. Do powierzchni lakieru pokrytej woskiem zanieczyszczenia nie przylegają w tak łatwy sposób, dzięki czemu auto może pozostać czyste przez dłuższy czas. Łatwiejsze i szybsze jest też mycie karoserii.

W pierwszym etapie nakładamy na całą powierzchnię przy pomocy delikatnej flaneli, odrobinę mleczka polerskiego . Następnie pozwalamy mu wyschnąć na powierzchni, a w kolejnym kroku przy pomocy takiej samej flaneli wycieramy powierzchnię usuwając resztki wosku.

Zabieg ten należy powtórzyć raz lub kilka razy tej zimy, ponieważ trwałość takiego zabezpieczenia związana jest z warunkami pogodowymi oraz z tym jak często korzystamy z samochodu. Nie ma, co wierzyć w środki, które mogą zabezpieczyć lakier naszego samochodu na całą zimę. Tylko regularna dbałość o stan powłoki samochodu daje nam gwarancję jego wyglądu na dłuższy czas.

Do powyższych zabiegów firma Profix poleca pastę polerską –  Easy marki Profix oraz mleczko polerskie Profix – Sealing Wax 4.