Jak to zrobić

Oglądanie filmów na nawigacji GPS

Czasami podczas podróży po znanej nam trasie, nie potrzebujemy używania programu do nawigacji GPS. Jednak możemy za to wtedy wykorzystać nasz odbiornik do uprzyjemnienia podróży dla naszych pasażerów, czy to są osoby dorosłe, czy też dzieci, a to dzięki możliwości odtwarzania filmów video na ekranie naszego urządzenia do nawigacji. Co prawda nie wszystkie dzisiejsze odbiorniki z wyświetlaczami LCD mają taką funkcję, jednak coraz więcej z nich potrafi odtwarzać nagrane na kartę pamięci pliki video.

Niestety, nawet jeśli urządzenie jest w stanie wyświetlać filmy, często zdarza się, że obraz się zacina, „skacze”, nie ma płynności w odtwarzaniu. Spowodowane jest to faktem braku oddzielnych kart graficznych oraz słabych, tzn wolnych procesorów (o małej częstotliwości taktowania), przez co urządzenie nie jest w stanie sobie poradzić z przekonwertowaniem pliku video w czasie rzeczywistym. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy odpowiednio dopasować parametry filmu, dokładniej mówiąc nieco je pogorszyć, aby był on płynnie wyświetlany na ekranie. Po dokonaniu takich zmian nie powinniśmy zauważyć istotnej różnicy w jakości filmu, za to na pewno będzie można go bez problemu oglądać w czasie jazdy.

Aby tego dokonać, polecamy jeden z najbardziej optymalnych programów do tego przeznaczonych, o nazwie PocketDivXEncoder. Można go bez problemu pobrać z Internetu, a następnie na domowym komputerze dokonać konwersji filmu. Ważnym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę przy konwertowaniu pliku video na potrzeby naszej nawigacji jest rozdzielczość, powinna ona być dobrana do rozdzielczości ekranu nawigacji. Najczęściej wybiera się 240×320. Po takim przekonwertowaniu zgrywamy nowo powstały plik video na kartę i cieszymy się filmem oglądając go na naszej nawigacji lub pokazując pasażerom w czasie jazdy.

Automoc