ESP | esp | jak-dziala
Niedziela, 28 Listopad 2021
ESP
Układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu ESP - (ang. Electronic Stability Program)

Układ przejmuje kontrolę nad połączonymi układami ABS oraz ASR. Uaktywnia się samoczynnie przyhamowując przy tym jedno lub kilka kół, z chwilą gdy odpowiedni czujnik wykryje niebezpieczeństwo poślizgu na zakręcie.

Działanie systemu oparte jest na bardzo prostej zasadzie - na zakręcie koło jest wynoszone tam, gdzie działa siła odśrodkowa, czyli na zewnątrz zakrętu. Wykorzystując tą zasadę, w przypadku gdy przód pojazdu traci przyczepność (podsterowność), to blokowane są koła tylne, tak by pozwoliły na obrót pojazdu wokół własnej osi w celu skierowania przodu we właściwą stronę. TaK samo, gdy występuje nadsterowność, kiedy to pojazd zbyt szybko obraca się wokół własnej osi (szybciej, niż pokonuje zakręt) blokowane są koła przednie dla spowolnienia tego ruch poprzez wytworzenie niwelującej go podsterowności. Wszystkie te korekty zachodzą wielokrotnie w ciągu jednej sekundy.

Stabilizacja toru jazdy jest bardzo przydatna w tzw. teście łosia polegającym na ominięciu nagle pojawiającej się przeszkody i szybkim powrocie na własny pas. W samochodach niewyposażonych w układ kontroli trakcji slalom składający się z 3 nagłych skrętów najczęściej powoduje nadsterowność, która to może spowodować, że pojazd zostanie ponownie wyrzucony na przeciwny pas, zjedzie z obranego toru jazdy. Rzadziej zdarza się by wystąpiła tu podsterowność, która jest mniej groźna i powoduje tylko wydłużenie promieni skrętów. ESP umożliwia wykonanie następujących po sobie (w miarę ciasnych) skrętów oraz szybką stabilizację toru jazdy pojazdu po powrocie na swój pas.

 

Jak działa

Tempomat

Urządzenie utrzymujące stałą wartość prędkości pojazdu Kierowc...

Poduszka powietrzna

Element amortyzujący uderzenia ciała Poduszka powietrzna (ang. airba...

Immobilizer

Immobilizer - urządzenie zabezpieczające samochód przed kradzieżą...

GPS

System nawigacji satelitarnej GPS - Global Positioning System – syst...

ESP

Układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokony...

EHB

Hamulec elektrohydrauliczny EHB - (ang: Electro Hydraulic Brake) Jest ...

Automatyczna skrzynia biegów

Samochodowa skrzynia automatycznie zmieniającą biegi wraz ze zmianą...

ASR

System kontroli trakcji ASR (ang. Acceleration Slip Regulation) Przeci...

ACC

Aaptacyjna regulacjia prędkości ACC - (ang: Adaptive Cruise Control)...

ABS

System zapobiegający poślizgowi kół w czasie hamowania ABS - (ang....

More in: ABS, ACC, ASR, Automatyczna, EHB, ESP, GPS, Immobilizer, Poduszka, Tempomat

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.