EHB | ehb | jak-dziala
Piątek, 21 Styczeń 2022
EHB
Hamulec elektrohydrauliczny

EHB - (ang: Electro Hydraulic Brake)

Jest to system opierający się po części na komponentach hydraulicznych dzięki czemu może być montowany w obecnie produkowanych samochodach.

Zasada działania Układu EHB jest następująca: W konwencjonalnym układzie hamulcowym ciśnienie hamowania wytwarza mechanicznie kierowca za pomocą cylindra głównego. Natomiast układ EHB z wysokociśnieniowego zbiornika doprowadza do zacisków hamulcowych zapas płynu hamulcowego wystarczający nawet na kilka hamowań, a elektromotoryczna pompa ciągle utrzymuje stałe ciśnienie płynu hamulcowego.

Podczas hamowania bądź działania układu ESP sterownik systemu EHB oblicza wartości ciśnienia niezbędne do wyhamowania każdego z kół - dostosowując je za pomocą regulatorów ciśnienia do potrzeb każdego koła. Modulatory zbudowane są z elektronicznie sterowanego zaworu wpustowego i wylotowego. Cały układ łączy z kierowcą jednostka uruchamiająca hamulec, która wykorzystuje czujnik drogi hamowania i ciśnienia oraz dokonuje w cylindrze głównym pomiaru siły niezbędnej do wyhamowania pojazdu.

Sterownik generujący sygnały dla modulatorów kół wykorzystywany jest do przetwarzania danych wychodzących z jednostki odpowiadającej za uruchamianie hamulca. W normalnych warunkach główny cylinder nie jest sprzężony z układem hamulcowym, a tradycyjny nacisk na hamulec następuje za pomocą symulatora hamulca.

Niestety z powodów wysokich kosztow EHB może montowany jest w pojazdach wyższej klasy. Dzięki współpracy Boscha z Mercedesem mozna znaleźć go m.in. w nowym modelu klasy E oraz Maybachu.

 

Jak działa

Tempomat

Urządzenie utrzymujące stałą wartość prędkości pojazdu Kierowc...

Poduszka powietrzna

Element amortyzujący uderzenia ciała Poduszka powietrzna (ang. airba...

Immobilizer

Immobilizer - urządzenie zabezpieczające samochód przed kradzieżą...

GPS

System nawigacji satelitarnej GPS - Global Positioning System – syst...

ESP

Układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokony...

EHB

Hamulec elektrohydrauliczny EHB - (ang: Electro Hydraulic Brake) Jest ...

Automatyczna skrzynia biegów

Samochodowa skrzynia automatycznie zmieniającą biegi wraz ze zmianą...

ASR

System kontroli trakcji ASR (ang. Acceleration Slip Regulation) Przeci...

ACC

Aaptacyjna regulacjia prędkości ACC - (ang: Adaptive Cruise Control)...

ABS

System zapobiegający poślizgowi kół w czasie hamowania ABS - (ang....

More in: ABS, ACC, ASR, Automatyczna, EHB, ESP, GPS, Immobilizer, Poduszka, Tempomat

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.