Ekologia

Nissan X-Trail FCV – Rekord toru

Nissan X-Trail FCV, napędzany paliwowymi ogniwami, prowadzony przez członka zespołu Nissan w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring Franka Eickholta, ustanowił rekord czasu okrążenia toru o tej samej nazwie, w kategorii samochodów z ogniwami paliwowymi.

Długość trasy wynosiła 20,8 m. Warunki atmosferyczne były niekorzystne, ponieważ cały czas nawierzchnia toru była mokra, jednak udało się uzyskać w Nissanie X-Trail FCV czas 11 minut i 58 sekund.

„Byłem bardzo zaskoczony tym, jak komfortowo prowadzi się pojazd napędzany ogniwami paliwowymi. Wystarczy wsiąść, obrócić kluczyk w stacyjce i już można jechać – jak w zwyczajnym samochodzie” – powiedział Eickholt.

„Mimo że niektóre podjazdy nie należały do łatwych, prędkość wciąż była imponująca. Gdyby nie było tak mokro, mógłbym bardziej dynamicznie wychodzić z zakrętów. Jestem pewny, że wynik byłby wtedy lepszy o jakieś 30-40 sekund” – dodał kierowca.

Nissan X-Trail FCV jest samochodem elektrycznym, nie emitującym w ogóle spalin oraz bardzo cichym. Posiada baterię wodorowych ogniw paliwowych, która w wyniku reakcji elektrochemicznej zachodzącej z wodorem i tlenem wytwarza prąd oraz produkt uboczny w postaci pary wodnej, prąd elektryczny jest następnie skierowany do inwertera, a z niego do silnika. W czasie testów jednostka napędowa zastosowana w tym samochodzie, o mocy 120 KM i maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm umożliwiła rozpędzenie go do 150 km/h, a maksymalny zasięg wyniósł ok. 500 km.

Do zwiększenia mocy przy przyspieszaniu wykorzystywany jest także akumulator litowo-jonowy, zaprojektowany przez Nissana. Jego ładowanie następuje poprzez wykorzystanie energii elektrycznej odzyskanej w momencie zmniejszania prędkości jazdy samochodu.

Prace Nissana nad samochodami z ogniwami paliwowymi znajdują się na dosyć wczesnym etapie i są rozwijane w kierunku poprawienia technologii oraz zmniejszenia kosztów jej wytwarzania. Nissan planuje rozpoczęcie seryjnej produkcji tego rodzaju samochodów dopiero na 2015 r.

 źródło Nissan, Mototarget. Zdjęcia Nissan, Auto Motor und Sport