Ekologia

Mini E – bez emisji spalin

BMW informuje, iż będzie on pierwszym producentem samochodów klasy premium na świecie, udostępniającym flotę pojazdów napędzanych elektrycznie 500 klientom prywatnym do codziennego użytku.

MINI E napędzane będzie silnikiem elektrycznym o mocy 150 kW (204 KM) zasilanym z wysokowydajnego akumulatora litowo-jonowego i przenoszącym moc do przednich kół prawie bezgłośnie i bez emisji spalin za pomocą skrzyni biegów.

Zaprojektowany do użytku w samochodach akumulator będzie w stanie zasilać pojazd do zasięgu ok. 240 kilometrów. Początkowo MINI E będzie dostępne dla wybranych klientów prywatnych i korporacyjnych w Stanach Zjednoczonych jako część projektu pilotażowego w stanie Kalifornia, Nowy Jork i New Jersey.

Aktualnie rozważana też jest możliwość oferowania MINI E w Europie. Premierę światową MINI E zaplanowano na 19 i 20 listopada 2008 r. podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles. Napęd elektryczny MINI E rozwija maksymalny moment obrotowy 220 Nm, który pozwala na rozpędzenie pojazdu do 100 km/h w 8,5 s. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 152 km/h. Wyposażone w dostosowany do rozkładu masy system zawieszenia, MINI E cechuje się typową dla marki zwinnością i nadzwyczajnym prowadzeniem.

Wprowadzając MINI E, koncern BMW podkreśla swoje zaangażowanie w obniżanie zużycia energii i emisji spalin w ruchu drogowym. Czerpiąc korzyści z doświadczeń w dziedzinie konstrukcji układów napędowych, firma stworzyła koncepcję pojazdu pozwalającą na uzyskanie zerowej emisji spalin bez ograniczania radości z jazdy. Wprowadzenie 500 pojazdów na drogi umożliwi zdobycie cennego doświadczenia praktycznego.

Ocena wyników przyczyni się do uzyskania niezbędnej wiedzy, którą będzie można następnie zastosować w konstrukcji samochodów seryjnych. W średniej perspektywie czasowej koncern BMW zamierza rozpocząć seryjną produkcję elektrycznych pojazdów w ramach swojej strategii Number ONE. Podobne podłoże ma prowadzony w zakresie „projektu i” rozwój innowacyjnych koncepcji dla mobilności w aglomeracjach miejskich. Celem także i tego projektu jest wykorzystanie w pełni elektrycznych układów napędowych.

 źródło BMW Group