Ekologia

Elektryczny samochód od Chińczyków

Firma Miles EV, zajmująca się produkcją elektrycznych aut, ogłosiła, iż jej najnowszy sedan będzie dostępny pod nową marką Coda Automotive. Montażem pojazdu zajmie się chińska fabryka Hafei, pod kierownictwem personelu z Coda.

Nowe auto ma bazować na podwoziu dostarczonym przez Chińczyków, jednakże będzie to element mocno zmodyfikowany przez inżynierów z firmy Porsche. Pojazd zostanie wyposażony w  elektryczny silnik UQM, z napędem na przednie koła, a energię potrzebną do zasilania pojazdu dostarczy litowo – fosforanowa bateria.  

Produkcją baterii zajmie się chińska firma Lishen. Jednakże najprawdopodobniej dwie firmy stworzą wspólne przedsięwzięcie związane z budową ogniw zasilających, tak by w przyszłości można było rozszerzyć produkcję również o rynek amerykański.

Coda przewiduje, iż rzeczywisty zasięg elektrycznego pojazdu będzie oscylował w granicach 145 – 192 km, w zależności od stylu jazdy. Według producenta, elektryczny sedan pojawi się na rynku w 2010 roku, a jego cena wyniesie około 45 tysięcy dolarów.

 Autobloggreen/greentechmedia