Ekologia

Elektryczny i-MiEV w BOŚ

Wczoraj w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania kluczyków do 2 elektrycznych samochodów Mitsubishi i-MiEV, które zasilą Flotę Banku Ochrony Środowiska. To pierwsze samochody elektryczne w stolicy.
BOŚ Bank jest już trzecim klientem, który zakupił w Polsce Mitsubishi i-MiEV. W naszym kraju sprzedano dotąd 29 takich samochodów a do klientów trafiło już 7 z nich: 4 auta zakupiła energetyczna firma Fortum, która 2 elektryczne samochody podarowała Straży Miejskiej we Wrocławiu i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Częstochowie a jeden Mitsubishi i-MiEV jest wykorzystywany przez Biuro Rozwoju Krakowa. Pozostałe 22 pojazdy zostaną niebawem przekazane dwóm przedsiębiorstwom z sektora energetycznego.

Mitsubishi i-MiEV zadebiutował w 2009 roku w Japonii, będąc pierwszym seryjnie produkowanym samochodem z napędem elektrycznym. Od grudnia 2010 roku jest dostępny w wersji dla klientów ze Starego Kontynentu. i-MiEV został przetestowany w bardzo surowych warunkach klimatycznych i temperaturach wahających się od plus 40 do minus 30 stopni Celsjusza na dystansie 500 000 km, co odpowiada 12 okrążeniom kuli ziemskiej.

Po pełnym naładowaniu i-MiEV może pokonać  dystans 150 km. W świetle badań przeprowadzonych w Europie i Japonii to zasięg wystarczający, gdyż średni dzienny przebieg to 37 kilometrów. Większość pokonywanych jednorazowo tras nie przekracza 8 kilometrów (przy takich odległościach rozgrzewający się, konwencjonalny silnik samochodowy emituje najwięcej zanieczyszczeń, a katalizator wykazuje najniższą wydajność). Konstrukcja pojazdu umożliwia ładowanie baterii na 2 sposoby: 1. standardowe gniazdko elektryczne o mocy 230 V (16A) – czas ładowania 6 godzin, 2. gniazdo trójfazowe i stacje szybkiego ładowania w ciągu około pół godziny.

Maksymalna prędkość rozwijana przez pojazd to 130 km/h. Koszt przejechania 100 km wynosi około 6 PLN (135 Wh/km). Na samochód i-MiEV MMC udziela dostosowanej do specyfiki samochodu elektrycznego 5-letniej gwarancji z ograniczeniem przebiegu do 100.000 km, obejmującej wszystkie elementy elektrycznego układu napędowego.