Ekologia

Elektryczna KIA

Zero-emisyjny samochód koncepcyjny Kia Venga EV, którego światowa premiera odbywa się na tegorocznym salonie w Genewie ma identyczne wymiary jak seryjna Venga, przestronny i dynamiczny hatchback segmentu B. Venga EV, w przeciwieństwie do seryjnej, napędzana jest silnikiem elektrycznym rozwijającym moc 80 kW oraz moment obrotowy 280 Nm.

Promująca całą paletę pojazdów paliwo-oszczędnych Kia serii „Eco Dynamics” koncepcyjna Venga EV czerpie energię z baterii polimerowych akumulatorów litowo-jonowych (LiPoly) o pojemności 24 kWh, które charakteryzują się wieloma istotnymi zaletami w porównaniu z innymi rodzajami obecnie stosowanych akumulatorów energii elektrycznej, umożliwiając m.in. przejechanie 180 kilometrów za pojedynczym naładowaniem z sieci energetycznej.

Stosując szybki cykl ładowania (50 kW) baterie akumulatorów Vengi EV ładują się do 80% pojemności w ciągu 20 minut. Ładowanie 100% pojemności akumulatorów w normalnym cyklu ładowania (3,3 kW) trwa osiem godzin.

Elektryczna Kia Venga EV ma napęd na koła przednie, silnik elektryczny zabudowany w miejsce jednostki spalinowej, a baterie akumulatorów umieszczone są pod podłogą bagażnika. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 11,8 sekundy, a prędkość maksymalna sięga 140 km/h.

Venga EV jest kolejnym wyrazem stałego zaangażowania Kia Motors Corporation na niwie globalnej działalności ekologicznej i wyznacza nowe otwarcie Kia w dziedzinie tworzenia pojazdów przyjaznych środowisku naturalnemu.

Kia/Kia Motors Worldwide