Ekologia

Ekonomiczna jazda wg Nissana

Nissan promuje oszczędny styl jazdy samochodem. Przedstawił nowy system o nazwie ECO Pedal, stanowiący technologię pozwalającą kierowcy na zmniejszenie zużycia paliwa w czasie jazdy.

W trakcie prowadzenia samochodu przy włączonym systemie ekonomicznej jazdy Eco Pedal, kierowca przy zbyt mocnym naciśnięciu pedału gazu jest informowany o tym, że zużywa większą ilość paliwa niż jest to konieczne. Dzieje się to za sprawą mechanizmu zamontowanego przy pedale przyspieszenia, który wywołuje na niego nacisk z siłą o przeciwnym wektorze, ponad to na desce rozdzielczej umieszczona jest kontrolka wskazująca rzeczywiste zużycie paliwa. Jazda samochodem może być prowadzona przy włączonym lub wyłączonym systemie oszczędnej jazdy.

System ECO Pedal analizuje dane o chwilowym zużyciu paliwa oraz wydajności skrzyni biegów podczas przyspieszania i jazdy ze stałą prędkością, a następnie oblicza optymalny stopień wciśnięcia akceleratora. Jeśli kierowca wywiera zbyt duży nacisk na pedał gazu, system reaguje aktywowaniem mechanizmu wypychającego pedał ku górze.

Kontrolka systemu wbudowana w zestaw wskaźników pokazuje jednocześnie stopień wciśnięcia pedału, który jest optymalny dla oszczędnej jazdy. Jeśli kierowca mieści się w owym optymalnym zakresie, kontrolka świeci się na zielono. Po wykryciu zbyt dużego przyspieszenia lecz przed osiągnięciem wartości granicznej zaczyna ona pulsować, a w końcu zmienia kolor na pomarańczowy informując kierowcę o niekorzystnym stylu jazdy.

Nissan chce wdrożyć ECO Pedal w roku 2009. Badania prowadzone przez Nissana wykazały, że jego stosowanie może obniżyć zużycie paliwa o 5-10%, w zależności od warunków jazdy.

Aby ograniczyć emisję C02 , Nissan stosuje „trójpłaszczyznowe” podejście polegające na doskonaleniu technologii, poprawie stylu jazdy warunków na drodze. System ECO Pedal wpisuje się w drugi z powyższych aspektów i należy do całej gamy przyjaznych dla środowiska technologii rozwijanych w ramach programu Nissan Green Program 2010. Strategia środowiskowa firmy ma na celu opracowanie nowych technologii, produktów oraz usług mogących doprowadzić do rzeczywistego zmniejszenia ilości CO2 emitowanego przez pojazdy, poprawy jakości spalin oraz ponownego przetwarzania surowców.

 źródło Nissan