Ekologia

BMW Z10 ED

Autocar opublikował kilka nowych informacji na temat nowego modelu sportowego i zarazem ekologicznego BMW Z10 ED.

BMW Z10 ED, gdzie skrót ED oznacza „Efficient Dynamics”, czyli efektywną dynamikę, mającą na celu produkcję pojazdu, który maksymalnie wykorzystuje energie zawartą w paliwie dla uzyskania jak najlepszych osiągów przy jak największej ekonomii i ekologii jazdy, jest samochodem wtapiającym się w najnowszy trend sportowych, ekologicznych aut.

Zastosowane w nim technologie stanowią połączenie ostatnich osiągnięć techniki motoryzacyjnej, dzięki którym możliwe jest zachowanie tradycyjnych parametrów tego typu samochodów, przy jak najmniejszej emisji substancji szkodliwych dla środowiska.

BMW Z10 ED korzystać będzie z rozwiązań pozwalających na oszczędność zużywanego paliwa, m.in. z systemu Stop-Start i zmodyfikowanego układu odzyskiwania energii podczas procesu hamowania, która magazynowana będzie w litowo-jonowym akumulatorze. Można na tej podstawie stwierdzić, iż nowe sportowe BMW zaliczy się do samochodów hybrydowych.

Jednostka spalinowa to nowej generacji silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowany, z 6-cylindrami w układzie rzędowym. Przypuszcza się, że będzie dysponować mocą ok. 400 KM, przenoszoną na tylne koła poprzez 7-biegową, dwu sprzęgłową skrzynię biegów.

Jak dotąd nie ma określonego terminu oficjalnego ukazania się nowego BMW Z10 ED, jednak możliwe, że samochód ten zostanie przedstawiony na nadchodzących pokazach motoryzacyjnych.

 źródło Autocar