Ceny budowy autostrad | drogi | drogi
Środa, 27 Październik 2021
Ceny budowy autostrad
Środa, 06 Luty 2013 09:46

9,6 mln euro wynosi średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady. Niemal tyle, co europejska średnia wynosząca 10 mln euro za 1 km.

 

9,6 mln euro za kilometr to realna, średnia cena wynikająca z podpisanych umów z wykonawcami polskich autostrad. Koszty budowy poszczególnych autostrad różnią się w zależności od m.in. ukształtowania terenu, gęstości zabudowy etc. Na przykład, w Austrii, cena za kilometr dochodzi tam czasami nawet do 100 mln euro, ale są to miejsca, gdzie wymagana jest budowa tuneli itp. Inny przykład z Niemiec: 3,2 km autostradowej obwodnicy Berlina kosztowało ponad 420 mln euro czyli 131 mln euro za jeden kilometr.

 

Taka sama przyczyna występuje i w Polsce. Wyższy od średniej, koszt budowy np.  autostrady A1 Maciejów-Sośnica (6 km) wynika z tego, że na połowie długości całego odcinka wybudowano aż 13 obiektów inżynierskich nad i w ciągu autostrady (mosty, wiadukty, estakady i przepusty dostosowane do migracji małych i średnich zwierząt), w tym ponad półtorakilometrową estakadę.

 

GDDKiA

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.