drogi
Piątek, 21 Styczeń 2022
Drogi
Prace nad elektronicznym systemem poboru opłat
Poniedziałek, 04 Styczeń 2010 09:39

MI informuje, że został przygotowany pierwszy z aktów wykonawczych zmierzających do wdrożenia elektronicznego systemu poboru opłat. Planowana data wprowadzenia systemu to 1 lipca 2011 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obliczania maksymalnej stawki opłaty elektronicznej stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 13ha ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.). Zgodnie z upoważnieniem ustawowym  Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółową metodę obliczania maksymalnej stawki opłaty elektronicznej za przejazd 1 kilometra drogi krajowej, uwzględniając koszty budowy drogi krajowej lub jej odcinka, w tym koszty finansowe, koszty utrzymania, koszty remontów, ochrony oraz zarządzania drogą, koszty poboru opłaty elektronicznej oraz inne koszty eksploatacji.

 Obecnie projekt rozporządzenia został przesłany do konsultacji społecznych. Resort infrastruktury oczekuje na ewentualne stanowiska i uwagi strony społecznej do 14 stycznia 2010 r.  Projekt został również umieszczony na stronie BIP-u.
 

Projekt wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy 2006/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. zmieniającej dyrektywę 1999/62/WE w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. U. UE L Nr 157 z 09.06.2006, str. 8). Zgodnie z art. 1 pkt. 2 lit. e oraz pkt. 3 w/w dyrektywy opłaty za przejazd opierają się wyłącznie na zasadzie zwrotu kosztów infrastruktury. W szczególności opłaty za przejazd muszą być powiązane z kosztami budowy oraz kosztami eksploatacji, utrzymania oraz rozwoju danej sieci infrastruktury. Opłaty za przejazd mogą również obejmować zwrot z kapitału lub marżę określone w oparciu o warunki rynkowe.

 

Ministerstwo Infrastruktury

 
Ograniczenia w ruchu na Słowacji
Wtorek, 29 Grudzień 2009 14:35

Od 1 stycznia 2010 r. na obszarze Republiki Słowackiej uruchomiony zostanie system elektronicznego poboru opłat drogowych dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

 
Budowa drogi ekspresowej Nidzica - Napierki
Wtorek, 22 Grudzień 2009 11:27
W olsztyńskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłoszono przetarg na budowę ponad 20km drogi ekspresowej S-7 Nidzica - Napierki. Postępowanie przetargowe ma składać się z dwóch etapów. W pierwszym wykonawcy chcący wystartować w przetargu złożą wnioski, w których zaprezentują swój potencjał kadrowy, techniczny i ekonomiczny oraz doświadczenie. Do wybranych w pierwszym etapie wykonawców GDDKiA wyśle zaproszenia do składania ofert cenowych. Zakończenie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcami planowane jest na połowę 2010 roku.
 
Wykorzystanie funduszy unijnych na infrastrukturę
Piątek, 18 Grudzień 2009 14:18
Wykorzystanie środków unijnych przez GDDKiA. Zostały złożone już wnioski o dofinansowanie w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na kwotę ponad 26 mld zł. 9,7 mld zł  to kwota, na jaką podpisano umowy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
 
Drogi - podsumowanie roku 2009
Piątek, 18 Grudzień 2009 14:16

Jak informuje GDDKiA w roku 2009 w dużej części został wykonany plan rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2008-2012. Ogłoszone zostały wszystkie przetargi na projekty i budowę autostrad mających powstać przed EURO 2012. Także lepiej niż w poprzednich latach wykorzystywane były środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej, a poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych podniósł się radykalnie, czego skutkiem było zmniejszenie liczby ofiar wypadków o 28 proc.

 
Przerwa w budowie A1?
Środa, 16 Grudzień 2009 07:05
GDDKiA informuje, że odstępuje od kontraktu „Budowa autostrady płatnej A1 odcinek od węzła Świerklany (bez węzła) do granicy Państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach”, który został podpisany w dniu 18 października 2007 roku z konsorcjum Alpine Bau GmbH.Mimo to GDDKiA zapewnia, że przedmiotowy odcinek autostrady A1 będzie gotowy przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
 
Dostaliśmy prawie 3 mld zł na drogi z UE
Poniedziałek, 14 Grudzień 2009 10:08
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Komisja Europejska dokonała kolejnych refundacji środków pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na projekty drogowe. Do przekazanych do budżetu państwa w okresie od lipca do listopada br. 1 mld 120 mln zł doszły w grudniu dodatkowe środki - 1 mld 750 mln zł. W sumie w ramach refundacji budżet państwa otrzymał już kwotę 2 mld 870 mln zł.

Jest to rekordowa kwota jednorazowo zrefundowana przez Komisję Europejską w historii wykorzystywania przez Polskę funduszy unijnych, z projektów realizowanych przez jednego beneficjenta. Jest to efekt znacznego przyspieszenia w realizacji projektów drogowych, które było możliwe dzięki wprowadzonym zmianom w prawie i zmianom organizacyjnym w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Działania te stały się możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy GDDKiA, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Dodatkowo Centrum Unijnych Projektów Transportowych weryfikuje obecnie złożone przez GDDKiA wnioski o płatność na kwotę ponad 561 mln zł. Wnioski te zostaną jeszcze w tym roku przekazane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w celu dalszej weryfikacji, a następnie przesłane do Komisji Europejskiej, która dokona refundacji środków finansowych.

Do Świąt Bożego Narodzenia GDDKiA złoży również wnioski o płatność dla projektów dotyczących budowy obwodnicy Mszczonowa i Zyrardowa.

 

GDDKiA

 
Transport - współpraca z Uzbekistanem
Środa, 02 Grudzień 2009 07:47

Jak informuje Ministerstwo |Infrastruktury, w dniach 23 – 27 listopada br. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Jankowski wziął udział w II posiedzeniu Polsko – Uzbeckiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w Taszkiencie.

 
Wrocław - Oleśnica: nowy odcinek drogi S8

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu informuje, że podpisała umowę na budowę odcinka drogi S8 Wrocław-Oleśnica z konsorcjum firm Mota Engil Polska i Mota Engil Portugalia. Koszt budowy 22-kilometrowej trasy to 448,8 mln zł. Kierowcy skorzystają z nowego połączenia za dwa i pół roku. Drugi odcinek dolnośląskiej trasy S8 Oleśnica – Syców wybuduje firma Skanska za ok. 468 mln zł.

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

Strona 6 z 19

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.