Bezpieczeństwo

Tragiczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Rozpoczyna się sezon motocyklowy – niestety oznacza to większą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów. W tym roku doszło już do 42 wypadków, w których zginęło 10 motocyklistów, a 33 zostało rannych. Policjanci nieustannie apelują o rozsądek i rozwagę, przypominają także, że cena, jaką motocykliści mogą zapłacić za brawurę, to ich życie.

Większość wypadków, w tym wszystkie śmiertelne, miały miejsce w marcu. W jednym z nich, do którego doszło 12 marca na terenie KPP Poddębice, zginął młody 25-letni motocyklista. Kierujący motocyklem na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad motocyklem i przewrócił się. Mężczyzna złamał rękę, kość biodrową i zachodziło podejrzenie urazu kręgosłupa. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Łodzi, gdzie po trzech godzinach zmarł.

W kolejnym wypadku, 20 marca, zginęła jeszcze młodsza – 19-letnia motocyklistka. Na terenie powiatu Łęczna, jadąc z nadmierną prędkością swoją hondą, straciła panowanie nad motocyklem i uderzyła w przydrożne drzewo. Poniosła śmierć na miejscu.

Inne zdarzenie miało miejsce w woj. pomorskim, gdzie 26 marca 31-letni motocyklista na skrzyżowaniu zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym. Po zderzeniu oba pojazdy zaczęły płonąć. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu, kierowca i dwaj pasażerowie samochodu zostali przewiezieni do szpitala.

To tylko najtragiczniejsze wypadki, w których motocykliści ponieśli śmierć. Pokazują one, że motocykliści podczas wypadków mają małe szanse na przeżycie, że z reguły giną młodzi ludzie, a wśród ofiar bywają także inni uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku jazdy motocyklem wystarczy jedna sekunda nieuwagi, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Przypominamy, że w 2009 roku doszło do 2576 wypadków z udziałem motocyklistów , w których zginęły 194 osoby, a 1228 osób doznało obrażeń ciała.

Policja