Bezpieczeństwo

Sprawdź promile

Rozpoczynające się 19 marca br. targi Motor Show w Poznaniu to znakomita okazja, by nie tylko poznać motoryzacyjne nowości, ale również zobaczyć jak w bardzo nowoczesny sposób sprawdzić promile. Dzięki współpracy Kompanii Piwowarskiej i WRD KWP w Poznaniu każdy, kto odwiedzi targi będzie miał taką możliwość.

Na specjalnie przygotowanym stoisku policjanci będą prowadzić badania trzeźwości profesjonalnymi, policyjnymi alkomatami, a dodatkowo wszyscy chętni wezmą udział w konkursach, gdzie przy użyciu alkogogli sprawdzą jak zmienia się rzeczywistość, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zainstalowania alkomatu w swoim telefonie komórkowym, który pozwala w każdym miejscu i o każdej porze sprawdzić poziom promili w organizmie oraz poznać orientacyjny czas kiedy możemy bezpiecznie prowadzić samochód.

Celem tych działań jest ograniczenie liczby pijanych kierowców na polskich drogach poprzez umożliwienie przeprowadzenia kontroli trzeźwości oraz podniesienie świadomości konsumentów na temat oddziaływania alkoholu na organizm.

„Jak długo po jednym piwie muszę czekać, by móc wsiąść za kierownicę? Czy pijąc alkohol wieczorem, rano nadal mam we krwi promile?  – takie pytania zadaje sobie codziennie kilka tysięcy kierowców, dlatego tak ważne jest prowadzenie działań edukacyjnych w tym zakresie i dostarczanie konsumentom możliwości sprawdzenia poziomu promili w organizmie. – mówi Paweł Kwiatkowski – dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej.

Jak działa policyjny alkomat wie prawie każdy, ale jak sprawdzić promile w telefonie?Wystarczy wprowadzić swoje dane takie jak: płeć, wiek, waga oraz ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia, by natychmiast otrzymać wynik. Ilość promili podawana w wyniku jest obliczana na podstawie algorytmu krzywej alkoholowej (wzoru Widmarka), udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. „Nigdy nie prowadź po alkoholu” – taka informacja pojawi się na wyświetlaczu telefonu, by przypomnieć wszystkim kierowcom tą ważną zasadę. Aplikacja do sprawdzania promili ma też możliwość zamówienia taksówki w wybranym mieście poprzez łatwy wybór jednego z numerów telefonu z ogólnopolskiej bazy korporacji taksówkowych. Poza tym znajdują się w niej informacje dotyczące dopuszczalnego poziomu promili w różnych krajach europejskich, dzięki czemu osoby podróżujące po Europie mogą sprawdzić jakie w danym kraju obowiązują przepisy. Dla osób chcących przetestować swój refleks została opracowana również gra w kapsle, która jest integralną częścią aplikacji.

„Rzeczywiście to działa. Uważam możliwość zainstalowania alkomatu w telefonie za bardzo trafny pomysł. Wprawdzie podawany jest tylko orientacyjny wynik, ale pozwoli na zastanowienie się , czy jechać samochodem, gdy uzyskamy wynik powyżej 0,00 promila” – mówi Witold Drzażdżyński Przewodniczący Regionu IPA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji) w Poznaniu. Każdy taki program promujący edukację kierowców, aby nie wsiadać do pojazdu pod wpływem alkoholu należy popierać. Ja osobiście też go zainstalowałem w swoim telefonie.” – dodaje.

Skuteczność programu potwierdza też Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. „Takie działania edukujące kierowców są bardzo potrzebne, dlatego chętnie przyłączyliśmy się do programu ‘Sprawdź promile”, przekazując materiały informacyjne do wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji w województwie wielkopolskim. Będą one też rozdawane kierowcom podczas kontroli drogowych” – mówi Stanisław Małecki – zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.

By pobrać aplikację na swój telefon wystarczy przyjść do hali nr 5 na stoisko nr 4 podczas targów Motor Show, gdzie na wspólnym stoisku Kompanii Piwowarskiej i KWP w Poznaniu specjaliści pokażą jak to zrobić. Można też odczytać fotokod zamieszczony na stronie www.sprawdzpromile.pl lub wysłać SMSa z hasłem PROMILE pod numer 70958 (koszt 50 gr. netto/61 gr. brutto).

KOMPANIA PIWOWARSKA SA