Bezpieczeństwo

Skoda Yeti – test zderzeniowy

Skoda Yeti w najnowszym teście zderzeniowym Euro NCAP – New Car Assessment Programme, którego kryteria są zaostrzone dla nowych aut, otrzymała maksymalną ocenę, czyli 5 gwiazdek.

Poza tym, że samochód zapewnia doskonałą ochronę podróżujących osób dorosłych, ogólne wyniki wskazują również na wysokie parametry ochrony podróżujących dzieci oraz pieszych biorących udział w ewentualnej kolizji.

Wysokie noty modelu Yeti uwzględniają także test typu „whiplash”. Jest to nowa kategoria stworzona w tym roku, która ma na celu ocenę stabilności foteli i stopnia ochrony podróżujących przed urazami kręgosłupa szyjnego (powstałymi szczególnie na skutek odrzutu głowy do przodu w momencie zderzenia). Wyniki uzyskane przez Yeti należą do najlepszych wśród wszystkich dotąd testowanych pojazdów. Škoda udowadnia, że dba jednakowo o poziom ochrony pasażerów (zarówno wysokich jak i niskich), siedzących na dowolnie wybranym fotelu w samochodzie.

– Wyniki potwierdzają nasze zaangażowanie w kwestie bezpieczeństwa już w fazie projektowej, co również obejmuje testy geometrii foteli oraz wytrzymałości stosowanych materiałów. Poddajemy próbie różne ustawienia siedzeń i staramy się ulepszać właściwości całego systemu. Korzystamy z najnowocześniejszych technologii i metod badawczych, ponieważ bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych elementów opracowywanych w nowych modelach marki Škoda – mówi Dr Eckhard Scholz, członek Škoda Auto BOD odpowiedzialny za rozwój technologiczny.

Yeti może być wyposażony nawet w 9 poduszek powietrznych. Raport Euro NCAP szczególnie wysoko ocenił stopień ochrony jaki zapewnia poduszka chroniąca kolana kierowcy. Dodatkowo, dzięki stabilnej konstrukcji karoserii, wykonanej z wysokowytrzymałej stali, ten kompaktowy SUV otrzymał 92% w kategorii ochrony osób podróżujących oraz – dzięki optymalnym parametrom poduszek bezpieczeństwa – maksymalną liczbę punktów w przypadku uderzenia bocznego.

Škoda Yeti jest również standardowo wyposażona w system ISOFIX pozwalający na montaż fotelików samochodowych na każdym z tylnych siedzeń auta. Obok najwyższych parametrów ochrony osób podróżujących (zwłaszcza dzieci), na uwagę zasługują również wysokie noty w kategorii ochrony pieszych – Yeti otrzymał tu maksymalną liczbę punktów.

Biorąc pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych przez Euro NCAP, Yeti okazuje się być jednym z najbezpieczniejszych samochodów dostępnych obecnie na rynku.