Bezpieczeństwo

Rady na bezpieczne wakacje

Policja rozpoczęła akcję „Bezpieczny wypoczynek”. Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym podczas wzmożonych wyjazdów wakacyjnych. Policjanci będą też przypominać o tym, jak bezpiecznie podróżować, a także zadbają o bezpieczny wypoczynek najmłodszych. Działania będą prowadzone w całej Polsce od 26 czerwca do końca sierpnia.

Policjanci, jak co roku, na prośbę rodziców lub przedstawiciela szkoły kontrolują kierowców i autokary, którymi dzieci jadą na wypoczynek. Najczęściej ujawniane nieprawidłowości dotyczyły zwykle stanu technicznego autobusów – „łyse” opony, niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, niedziałające światła.

Apelujemy do nauczycieli i rodziców: jeśli na miejscu zbiórki będą mieli podejrzenie, że autokar przewożący dzieci na wycieczkę czy kolonie jest niesprawny, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie można dopuścić do wyjazdu dzieci. Najlepiej niezwłocznie wezwać Policję i poinformować o swoich wątpliwościach.

Przypominamy, że w każdym województwie zostały wyznaczone stałe miejsca kontroli, gdzie w wyznaczonych godzinach policjanci będą dokonywali kontroli autokarów oraz kierujących tymi pojazdami.

W czasie wakacji policjanci będą także kontrolować sposób przewożenia i zabezpieczenia dzieci w samochodach osobowych. Wybierając się w podróż samochodem zadbajmy więc o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przez całą drogę kierowca oraz pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a młodsze dzieci powinny podróżować w specjalnych fotelikach. Gdy kierowca poczuje się zmęczony, najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku- lub kilkunastominutową przerwę. No i oczywiście – noga z gazu! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.

Kierowca, który nie korzysta podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa musi liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi mu mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Mandat i punkty kierowca otrzyma także w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci (150 zł i 3 punkty), a także za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami (100 zł i 1 punkt).

Policjantów nie zabraknie także w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Będą zarówno dbali o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jak też przeprowadzali spotkania na koloniach i obozach.

Policja, fot. sxc