Bezpieczeństwo

Przewożenie dzieci w foteliku

Fotelik dla dziecka to bardzo istotny element każdego samochodu, przewożącego dzieci. Zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo w podróży, a także chroni przed urazami w przypadku różnego rodzaju zdarzeń, jak wypadek czy kolizja. Przy zakupie fotelika należy zwrócić uwagę na kilka zasad.

Wybierając fotelik dla dziecka powinniśmy dostosować go do wzrostu i wagi naszego malucha. Zwróćmy również uwagę na to czy jest on oznaczony atestem, powinien mieć literę T lub E. Gdy mamy już odpowiedni fotelik musimy go dobrze umieścić.

Przy montowaniu fotelika zwróćmy uwagę na poduszki powietrzne, ponieważ nie należy ustawiać fotelika przy aktywnej poduszce. Jeśli więc mamy na uwadze dobro naszego dziecka upewnijmy się czy takową poduszkę da się wyłączyć. Pamiętajmy także aby fotelik był dobrze przypięty, to znaczy pasy powinny być przewleczone zgodnie z instrukcją umieszczoną na obudowie, nie powinny być takze zbyt luźne. Gdy chcemy umieścić fotelik na przednim siedzeniu, postarajmy się aby był on jak najdalej od deski rozdzielczej.

Stosownego zabezpieczenia wymaga również główka naszego dziecka gdyż jest ona ciężka w stosunku do reszty ciała. Używajmy więc nosidełek do 9 miesiąca i ustawiajmy dziecko bardziej w pozycji leżącej. Warto wiedzieć, że do 4 roku życia najbezpieczniej jest montować fotelik / nosidełko tyłem do kierunku jazdy, bo w razie wypadku zmniejszy to silę uderzenia,  która zostaje przejęta po części przez jego konstrukcję.

Oznaką potrzeby zakupu nowego fotelika jest wystająca głowa dziecka ponad jego krawędź.