Bezpieczeństwo

Przewożenie dzieci w fotelikach

Każdy rodzic jest zobowiązany zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w każdej sytuacji, a przede wszystkim w takiej sytuacji, kiedy na niebezpieczeństwo jest narażone jego zdrowie i życie.

źródło InterLex

Taką sytuacją jest m.in. przewożenie dziecka w samochodzie.

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka.

Foteliki dla dzieci spełniają w samochodzie kilka podstawowych zadań. Chronią je przed skutkami zmian kierunku jazdy lub raptownego hamowania. W przypadku wypadku lub kolizji foteliki spełniają dla dziecka funkcję ochronną. Przyczyniają się do zmniejszenie skutków zderzenia.

Przewożąc dzieci w samochodzie należy pamiętać również o przepisie prawa o ruchu drogowym, który mówi, iż kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Kierujący pojazdem nie może przewozić w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

autor InterLex Sp. z o.o