Bezpieczeństwo

Nowy „bat” na piratów drogowych

W Warszawie na ulicy Lucerny, po wymianie nawierzchni, kierowcy zaczęli jeździć z bardzo dużą prędkością, co bardzo utrudniało przechodzenie pieszych na drugą stronę jezdni. Doszło do interwencji warszawskiego Zarząd Dróg Miejskich, w wyniku którego zostało tam zamontowane skuteczne rozwiązanie zapobiegające przekraczaniu prędkości na drodze.

Zakupiony i zamontowany przez Zarząd Dróg Miejskich system składa się ze znaków poziomych, pionowych, detektorów prędkości oraz świetlnych sygnalizatorów, które ściśle są ze sobą związane.

Działanie tego systemu polega na włączeniu się czerwonego sygnału świetlnego na sygnalizatorze w momencie przekroczenia przez kierowcę prędkości 50 km/h, czyli sygnału obligującego do zatrzymania auta. Po osiągnięciu dozwolonej prędkości sygnał świetlny zmieni się na pulsacyjny pomarańczowy, dzięki czemu będzie można jechać dalej.

Kierowcy spotkają nowe ograniczenia w czterech miejscach, po dwa w obu kierunkach na wysokości ulic Pielęgniarek i Antenowej. Zasilanie sygnalizatorów pochodzi z energii słonecznej. Ich koszt wyniósł 90.000 zł, co wcale nie jest dużą kwotą jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo drogowe.

ZDM Warszawa, fot. ZDM