Bezpieczeństwo

Niebezpieczne bez ESP

Nowe osobowo-dostawcze samochody są coraz bardziej popularne. Jednak szybka jazda po krętych drogach autami o dosyć wąskim, a jednoczesnie wysokim nadwoziu może powodować zagrożenie w postaci przewrócenia sie pojazdu na bok, w czasie gwałtownego skręcania przy większej prędkości, nawet przy najnowszych konstrukcjach.

ADAC przeprowadził test na modelach Fiat Qubo oraz Citroen Nemo, który potwierdza, że jazda takimi autami może być niestabilna i powodować duże niebezpieczeństwo przewrócenia się. Jedynym sposobem zapobiegającym takim sytuacjom jest stosowanie systemu stabilizacji toru jazdy ESP.

Na teście Fiat Qubo wyposażony w ESP pokonuje tzw. test łosia bez żadnego problemu, wszystkie koła pozostają na powierzchni asfaltu przez cały czas trwania testu, żadne z nich nawet przez chwilę nie zostaje oderwane od nawierzchni. Natomiast w przypadku Citroena Nemo, o takim samym nadwoziu,  który nie posiada jednak systemu stabilizacji toru jazdy, już przy drugim skręcie następuje zbyt mocne przechylenie auta, a w konsekwencji jego przewrócenie i dachowanie.

Po testach ADAC i publikacji ich wyników, zarówno Fiat jak i PSA Group będą standardowo montować system ESP w tego typu pojazdach.

am, ADAC