Bezpieczeństwo

Na ferie autokarem – kontrole Policji

Ferie zimowe w Polsce rozpoczynają się już od 19 stycznia 2009 roku. Początkowo tylko w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Kolejne tygodnie to wolny czas dla dzieci z innych części kraju. Zapewne wiele z nich wyjedzie na zorganizowane zimowiska.

źródło KGP

Co zrobić, aby podróż dzieci autokarem na miejsce wypoczynku i zabaw należała do udanych i bezpiecznych?

Policja radzi:

– przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.

ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA.

– Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.

– Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

      ZAPAMIĘTAJ!!! – JEŻELI MASZ UZASADNIENIE PODEJRZENIA, CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, ŁYSE OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ!

– Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.

ZAPAMIĘTAJ!!! – WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I SPAĆ SPOKOJNIE. WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI.

– Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.

DODATKOWE BADANIA TECHNICZNE AUTOBUSU O LICZBIE MIEJSC POWYŻEJ 15 ŁĄCZNIE Z KIEROWCĄ, TO SUMA 199 ZŁ. JEŻELI NA WYCIECZKĘ WYBIERA SIĘ 30 OSÓB TO KOSZT WYCIECZKI PO BADANIACH TECHNICZNYCH WZROŚNIE O NIECAŁE 7 ZŁ.

– Pamiętaj o łańcuchach!

C-18 nakaz używania łańcuchów przeciw poślizgowych

C-19 koniec nakazu używania łańcuchów poślizgowych

W Polsce są drogi, na których używanie łańcuchów przeciw poślizgowych jest obowiązkowe. Warto więc zwrócić uwagę na znaki C-18 i C-19 (przedstawione na rysunku). W krajach takich jak Austria, Włochy, Francja czy Szwajcaria od wielu lat istnieje obowiązek zakładania łańcuchów, gdy droga w górach pokryta jest śniegiem.

– Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

– Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).

ZAPAMIĘTAJ!!! – W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAC SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOŻONE W NIM DZIECI MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.

– Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek.

ZAPAMIĘTAJ!!! – PO KAŻDEJ PRZERWIE W PODRÓŻY SPRAWDZIĆ STAN LICZEBNY DZIECI

– Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia.

Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:

– norma – 9 godzin

– przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu.

Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:

– w tygodniu – 56 godzin

– w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.

Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30minut

Przerwa w prowadzeniu pojazdu – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.

Terminy ferii:

19 stycznia – 1 lutego 2009 r. – Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie,

26 stycznia – 8 lutego 2009 r. – Podlaskie, Łódzkie, Śląskie

2 – 15 lutego: Lubelskie, Podkarpackie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie,

16 lutego – 1 marca: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Wielkopolskie.

Więcej POLICJA