Bezpieczeństwo

„Kulturalna jazda”

„Kulturalna jazda” to akcja, która ma spowodować przyjęcie wśród kierowców postawy bardziej przyjaznej w stosunku do innych kierowców i użytkowników dróg. Jednym z jej celów jest zachęcenie osób kierujących pojazdami do stosowania bezpiecznych zachowań na drodze: zachowania odstępu, pomocy przy włączaniu się do ruchu, zjeżdżaniu na prawy pas ruchu. Te działania mają poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu. Zmniejszenie liczby wypadków i kolizji powinno przełożyć się wymierny efekt finansowy.

– Stłuczki, wypadki i karambole na Obwodnicy Trójmiasta stanowią spory problem – wyjaśnia zaangażowanie w kampanię Franciszek Rogowicz, dyrektor oddziału gdańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – To nie tylko utrudnienia w ruchu, ale również uszkodzona infrastruktura techniczna. W 2009 r. wymieniliśmy 4000 metrów barier ochronnych, co kosztowało 800 tys. zł. Te prace remontowe powodują utrudnienia w ruchu przez 110 dni w roku (konieczność zamknięcia jednego pasa ruchu).

Akcja „Kulturalna Jazda” będzie prowadzona przez cały rok 2010. Wystartuje na autostradzie A1 o obwodnicy Trójmiasta. Pierwszy etap działań potrwa do końca marca. W pierwszej kolejności uczestnicy ruchu drogowego zostaną zaproszeni do tworzenia społeczności ludzi kulturalnych za kierownicą. Będą oni zachęcani do dzielenia się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat obyczajów panujących na polskich drogach. W efekcie powstanie Konstytucja Kulturalnego Kierowcy. Pełna zasad uprzejmości i wzajemnego poszanowania na drodze. Forum wymiany informacji będzie serwis internetowy: www.kulturalnajazda.pl 

więcej: Drogi Zaufania, kulturalnajazda.pl