Bezpieczeństwo

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

W Polsce panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie powinny zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Prawo drogowe zwalnia je nawet z tego obowiązku. Czy słusznie? Czy w czasie ostrego hamowania, stłuczki lub wypadku, ciężarna kobieta i jej dziecko będą bezpieczne? Zdecydowanie nie!  

źródło baby-shower.pl 

Jeśli kobieta ciężarna nie zapięła pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo narażona jest ona sama i jej dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcie kości nóg, rąk lub czaszki dzidziusia). Obrażenia te mogą spowodować przedwczesny poród, a czasem prowadzą do śmierci dziecka. Jak więc kobieta w ciąży może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka podczas jazdy samochodem? Najlepszym sposobem jest korzystanie ze specjalnych pasów bezpieczeństwa. W przypadku kobiet w ciąży najważniejsze jest, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały przyszłą mamę w miejscach, które są najmniej narażone na urazy. Jednocześnie powinny chronić bardziej wrażliwe części ciała, m.in. brzuch, w którym znajduje się płód.   

  Image

Przeprowadzone przez firmę Volvo badania, wskazują, że kobieta w ciąży i jej dziecko są najlepiej chronione, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Znacząco ogranicza on ryzyko obrażeń płodu. Pasy bezpieczeństwa to podstawowy element wyposażenia samochodu, który zapewnia bezpieczeństwo pasażerom. Nie powinny o tym zapominać kobiety w ciąży. Dla bezpieczeństwa matki i dziecka zalecane jest zapięcie pasów, przy użyciu specjalnego adaptera dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy, że tylko lekarz może wydać specjalne pisemne zalecenie, by ze względów zdrowotnych, przyszła mama całkowicie zaprzestała używania pasów. „Niektóre kobiety nie zapinają pasów bezpieczeństwa w zaawansowanej ciąży, gdyż jest to dla nich niewygodne. Niepokoją się też, że silny ucisk pasów podczas nagłego hamowania może zaszkodzić dziecku. Z myślą o bezpieczeństwie przyszłych mam i ich dzieci powstał specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa. Powoduje on, że pas nie uciska brzuszka, nie przesuwa się podczas jazdy, a jednocześnie chroni kobietę w ciąży” – mówi Mariusz Sasiak z firmy Netradus Polska, dystrybutora adaptera marki Clippasafe. „Dodatkowym atutem adaptera jest to, że jest on bardzo wygodny. Kobieta będzie się czuła swobodnie zarówno w spodniach jak i w spódnicy” – dodaje. Adapter do pasów doskonale sprawdza się w codziennych podróżach samochodem do pracy i na zakupy, a także w przypadku dalszych wycieczek za miasto. „Koniec z męczącymi podróżami” – mówi Pani Karolina. „Kupiłam go specjalnie na dłuższą podróż z mężem, jest bardzo wygodny i czuje się bezpieczniej kiedy dolny pas jest odciągnięty w dół daleko od mojego brzuszka” – dodaje. Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży powinien zaleźć się w samochodzie każdej przyszłej mamy. Zapięcie pasów zajmuje chwilę, a może uratować życie przyszłej mamy i dziecka. Więcej informacji o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo podróży w ciąży, przyszłe mamy znajdą na stronie www.clippasafe.pl  
Autor: Katarzyna Pawłowska; www.baby-shower.pl