Bezpieczeństwo

Jeździsz za szybko? Uważaj!

Jak informuje Policja, dziś, tj. 26 kwietnia, już od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora będą prowadzone działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”, realizowane przez policjantów stołecznego wydziału ruchu drogowego i komend powiatowych. Przy wykorzystaniu fotorejestratorów, wideorejestratorów i laserowych mierników prędkości sprawdzać będą, czy kierowcy nie łamią przepisów dotyczących dozwolonej prędkości.

Jak pokazują statystyki policyjne, jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach jest od lat nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości. W 2008 r. z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu na terenie działania wydziału ruchu drogowego komendy stołecznej Policji doszło do 192 wypadków, w których śmierć poniosło 23 osoby, a 270 zostało rannych. W ubiegłym roku z kolei w Warszawie doszło z tego powodu do 126 wypadków, w których zginęło 14 osób, a obrażeń doznało 187 osób.

Z policyjnych analiz wynika, że nie zawsze konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą sami sprawcy, w wielu wypadkach ofiarami są inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest uświadomienie wszystkim tym, którzy wsiadają za kierownicę, że wolniej, znaczy bezpieczniej. Bardzo często kierowcom wydaje się, że jadąc szybko zaoszczędzą dodatkowe kilka minut. Ale co się stanie, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego. W najlepszym wypadku uszkodzone zostaną auta, w najgorszym – życie może stracić sam kierowca, jego pasażerowie, albo inni uczestnicy ruchu drogowego.

KGP, fot. sxc