Bezpieczeństwo

Freelander i Grand Vitara – Crashtest

Freelander oraz Grand Vitara w testach zderzeniowych Euro NCAP W najnowszych testach zderzeniowych przeprowadzonych przez instytut Euro NCAP, Land Rover Freelander otrzymał 35 punktów i 5 gwiazdek, a Suzuki Grand Vitara 30 punktów i cztery gwiazdki.

W czasie zderzenia czołowego w Land Roverze, poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy spełniła swoje zadanie i zapewniła doskonałą ochronę kolan i kości udowych kierowców o różnym wzroście, zasiadających na fotelu w różnych pozycjach.

W Suzuki Grand Vitara niestety nie wytworzyła odpowiedniego ciśnienia, w wyniku czego głowa kierowcy nie została zamortyzowana w odpowiednim stopniu. Całkowity wynik w tym teście to 15 punktów (94%) dla Freelandera oraz 11 punktów (69%) dla Grand Vitary.

Natomiast obydwa modele zdobyły maksymalną liczbę punktów za zderzenie boczne (100%). Za ochronę najmłodszych pasażerów, Land Rover został nagrodzony czterema gwiazdkami (40 punktów – 82%), a Suzuki trzema (27 punktów – 55%).

Bardziej zróżnicowane oceny wystawione zostały za ochronę pieszych. Freelandera otrzymał jedynie 7 punktów i jedna gwiazdka. Grand Vitara okazała się być dużo bardziej bezpieczna dla przechodniów i przyznano jej 19 punktów oraz trzy gwiazdki.