Bezpieczeństwo

Dużo pieszych ginie na drogach

W czasie jesieni zawsze zwiększa się liczba ofiar drogowych wśród pieszych. Jak informuje Policja, od początku listopada na polskich drogach zginęło 124 pieszych. Tylko przedwczoraj tj. 24.11 zginęło 10, a wczoraj kolejnych 11 pieszych. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi w małych miejscowościach, na terenie zabudowanym, głównie po zmierzchu i w obrębie przejść dla pieszych. Apelujemy o ostrożną jazdę i noszenie odblasków, zwłaszcza po zmierzchu.

Do 80% wypadków dochodzi głównie po godzinie 16:00, kiedy zapadnie już zmierzch. W 88% przypadków na terenie obszarów zabudowanych, a 60% procent ma miejsce w małych miejscowościach. 28 wypadków z udziałem pieszych miało miejsce w obrębie przejść dla pieszych.

Do tych zdarzeń przyczyniają się po połowie zarówno piesi, jak i kierowcy. Wśród głównych przyczyn po stronie kierowców można wymienić nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Natomiast przyczynami wypadków, w których wina leży po stronie pieszych, są: wejście na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd oraz przebieganie przez jezdnię lub leżenie na niej.

Przypominając o założeniach III edycji kampanii „Użyj Wyobraźni”, apelujemy do kierowców, by zwracali szczególną uwagę na osoby idące poboczem, zwłaszcza gdy przejeżdżają przez małe miejscowości, a do pieszych, aby nosili odblaski, które mogą uratować im życie.

Niedawno odbyła się trzecia odsłona tej kampanii po hasłem „Niewidoczni”, poświęcona bezpieczeństwu pieszych. Prezentowany w mediach spot stworzony na potrzeby kampanii ma skłonić zarówno pieszych, jak i kierowców do zastanowienia się nad konsekwencjami swoich zachowań na drodze. Spot jest sugestywny, może być odbierany jako szokujący, ale jego głównym celem jest – pobudzić do myślenia, do refleksji nad własnym zachowaniem na drodze.

KGP