Bezpieczeństwo

Bezpieczne wakacje na drogach

Wakacje to czas odpoczynku, często w miejscach odległych od zamieszkania, a co za tym idzie, jest to czas podróży po drogach krajowych i zagranicznych. Aby urlopy i wakacje były udane, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo takich wyjazdów.

źródło am, Policja

Wakacje są okresem wzmożonego ruchu na drogach. Może to powodować różnego rodzaju zdarzenia drogowe, takie jak kolizje czy wypadki. W roku 2008 w okresie od początku lipca do końca sierpnia doszło do 8 791 wypadków. Zginęło w nich 911 osób, a 11 765 zostało rannych. Są to więc bardzo tragiczne statystyki.

Co zrobić, by w tym roku nie dopuścić do podobnych tragedii? Policja podaje kilka podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać dla bezpiecznego podróżowania:

1. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością a nie walką o przetrwanie.

2. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

3. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku.

4. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

5. I oczywiście – noga z gazu ! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.

Trzeba wiedzieć, ze także i w tym roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą dbali o bezpieczeństwo na krajowych trasach. Szczególna uwaga będzie zwrócona na nietrzeźwych kierujących, przestrzeganie dozwolonej prędkości oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa, a także prawidłowy sposób przewożenia dzieci.

Wakacje to okres, kiedy najwięcej dzieci wyjeżdża autokarami na kolonie letnie lub inny odpoczynek. Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego skieruje zwiększoną uwagę na kontrole tych właśnie pojazdów podczas podróży. Są one istotnym elementem bezpiecznego poruszania się po polskich drogach, ponieważ często ujawniają mankamenty pojazdów mogące powodować ogromne zagrożenie, głównie zużyte opony, braki w oświetleniu, niesprawne hamulce.

Policja radzi także, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem dzieci na wakacje:

1. Przed wyjazdem zażądaj skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

2. Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest może być nie tak.

3. Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru).

4. Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy te należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić przerwę dłuższą – około jednej godziny na posiłek.