Bezpieczeństwo

Bezpieczne podróżowanie w ciąży – pytania i odpowiedzi

Jak bezpiecznie podróżować samochodem będąc w ciąży? Poniżej przedstawionych jest 10 pytań i odpowiedzi na to zagadnienie.

źródło Baby Shower

1.Czy w ciąży można podróżować samochodem?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą sprawiać pewne trudności. Na pewno przyszłe mamy powinny unikać długich  podróży samochodem. Jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę w podróży.

2.Czy podróże samochodem w ciąży są bezpieczne?

Podróże w ciąży samochodem są bezpieczne. Przyszłe mamy powinny   jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Ważne jest prawidłowe  ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha. Równie istotna  jest prawidłowa pozycja.  Właściwa  pozycja za kierownicą zapewnia możliwość szybkiej  reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

3.Czy w ciąży siadać za kierownicą czy nie?

W pierwszych miesiącach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez przyszłą mamę jest mniej. Ich liczba rośnie jednak wraz z dzieckiem. W bardziej zaawansowanej ciąży (9 miesiąc), jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą dekoncentrować kobietę. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą  zagrozić życiu dziecka.

4.Czy w ciąży należy zapinać pasy?

Pasy stanowią najlepsze zabezpieczenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Jeśli kobieta ciężarna nie zapina  pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo naraża siebie i  dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu. Przyszłe mamy powinny zakupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa np. Clippasafe.

5.Do czego służy adapter do pasów bezpieczeństwa Clippasafe?

Tradycyjny pas w chwilach kolizji, a także przy gwałtownym hamowaniu pojazdu może wywierać ogromny nacisk na brzuch i macicę przyszłej mamy. Może to doprowadzić do poronienia lub poważnych obrażeń płodu. Adapter Clippasafe niweluje to ryzyko, jest bezpieczny, wygodny oraz prosty w użyciu.

6.Kiedy przyszła mama powinna pomyśleć o zakupie adaptera?

Adaper Clippasafe jest rekomendowany już od 2 miesiąca ciąży.

7.Jak instaluje się adapter w samochodzie?

Adaper Clippasafe składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu samochodu, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnego zapięcia.
Prawidłowo założony adapter Clippasafe układa pas bezpieczeństwa tak, aby został zlokalizowany pod brzuchem, odpowiednio nisko na biodrach i miednicy (które dużo lepiej absorbują siłę uderzenia) chroniąc nienarodzone dziecko.

8.Czy używając adaptera można założyć  spódnicę?

Clippasafe to jedyny  uniwersalny adapter na rynku, można w nim wygodnie podróżować w spodniach jak i w spódnicy.

9.Czy poduszka powietrzna jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży są w trakcie czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy w kierownicy znajduje się poduszka powietrzna. Poduszka powietrzna stanowi dodatkowe zabezpieczenie, więc nie powinno się jej demontować.

10.O czym jeszcze należy pamiętać podróżując samochodem w ciąży?

Przyszłe mamy  powinny też minimalizować wpływ szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Uchylanie szyb w korku oznacza wdychanie wielu zanieczyszczeń, co nie służy ani potomkowi, ani jego mamie.

Autor: Katarzyna Pawłowska www.baby-shower.pl