Egzamin na na prawo jazdy na placu manewrowym | egzamin | prawo-jazdy
Niedziela, 28 Listopad 2021
Egzamin na na prawo jazdy na placu manewrowym

Egzamin na na prawo jazdy na placu manewrowym

Czynności przygotowujące samochód do jazdy:

1. Sprawdzenie technicznego stanu elementów podstawowych pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Egzaminowana osoba musi wykazać się umiejętnością sprawdzenia:

- poziomu oleju w silniku (egzaminowana osoba powinna przynajmniej wskazać gdzie oraz przy użyciu jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w pojeździe)
- poziomu płynu chłodzącego
- poziomu płynu hamulcowego
- poziomu płynu w spryskiwaczach (egzaminowana osoba powinna przynajmniej wskazać zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność płynu)
- działania sygnału dźwiękowego
- działania świateł zewnętrznych pojazdu

2. Właściwe ustawienie elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Egzaminowana osoba powinna odpowiednio ustawić:

- fotel
- lusterka
- zagłówki

Ustawienie lusterek i zagłówków:

- w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem
- w prawym lusterku kierowca powinien widzieć bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem
- zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na wysokości głowy. Po tych czynnościach należy zapiąć pasy bezpieczeństwa i sprawdzić czy drzwi pojazdu są zamknięte.

3. Upewnienie się o możliwości jazdy. Egzaminowana osoba powinna zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas rozpoczęcia jazdy:

- wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym
- ocena sytuacji wokół pojazdu.

4. Płynne ruszenie:

- opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego (ręcznego)
- łagodne puszczenie sprzęgła przy jednoczesnym zwiększeniu obrotów silnika.Manewry na placu w czasie egzaminu


Jazda po łuku – wykonanie manewru:

1. Ruszenie z pozycji początkowej pojazdu.
2. Płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka).
3. Nienajeżdżanie na linie, pachołki i tyczki ograniczające pas (nie dotyczy linii wewnętrznych ograniczających i wyznaczających pole zatrzymania pojazdu).
4. Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

Należy szczególną uwagę zwrócić na:

- przy jeździe do przodu nie należy zbyt wcześnie rozpocząć manewru skrętu w prawo, ponieważ tylna prawa część pojazdu może zaczepić o słupek, a tylne prawe koło wyjechać poza linię łuku
- nie należy ustawiać pojazdu zbyt blisko lewej krawędzi toru jazdy po zakończeniu jazdy do przodu, może to spowodować przy cofaniu najechanie przednim lewym kołem na linię lub słupek w czasie cofania po łuku.
- nie należy zbyt mocno skręcać kierownicą w prawo podczas cofania po łuku, może to spowodować najechanie tylnym prawym kołem na linię lub słupek.
- nie należy także zbyt lekko skręcać kierownicą w prawo podczas cofania po łuku, może to spowodować zbyt szeroki łuk i w efekcie najechanie tylnym lewym kołem na linię lub słupek.
- przy cofaniu po łuku powinno obserwować się drogę przez tylną i boczną szybę pojazdu, rzadko korzystając z lusterek
- należy zwrócić uwagę na prędkość pojazdu, nie powinna być zbyt duża, ponieważ kierujący ma wtedy mniej czasu na korekcję toru jazdy. Zaleca się jazdę na pół sprzęgle.


Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu – wykonanie manewru:

1. Podjazd pod wzniesienie i zaciągnięcie hamulca awaryjnego przy jednoczesnym wciśnięciu hamulca nożnego i sprzęgła
2. Naciśnięcie pedału przyspieszenia przy jednoczesnym popuszczaniu sprzęgła oraz dźwigni hamulca awaryjnego
3. W miarę potrzeby zwiększenie obrotów silnika Przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć - osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny, a następnie rusza do przodu zwalniając go.

Należy szczególną uwagę zwrócić na:

- pojazd nie może cofnąć się więcej niż 20 cm
- silnik nie może zgasnąć

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.