Paliwa podrożeją - ropa w cenie benzyny | paliwa-aktualnosci | paliwa
Niedziela, 28 Listopad 2021
Paliwa podrożeją - ropa w cenie benzyny
Piątek, 25 Luty 2011 12:53
Krajowy rynek paliw pozostaje pod silną presją sytuacji geopolitycznej w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Kolejny tydzień z rzędu notujemy podwyżki cen paliw na poziomie hurtu, ale w porównaniu ze zmianami z ubiegłego tygodnia zwyżki są dwukrotnie większe. 

W efekcie w okresie od 11 do 25 lutego ceny benzyn w sprzedaży hurtowej wzrosły o około 200 PLN (netto) na metrze sześciennym, natomiast oleju napędowego od 153 do 181 PLN (netto) na metrze sześciennym.

Optymistyczna w świetle wydarzeń z ostatniego tygodnia może być nasza prognoza zmian cen hurtowych na sobotę i początek przyszłego tygodnia. Ceny paliw w rafineriach powinny przestać rosnąć.

Z notowań firmy Reflex wynika, że podwyżki cen odczuli już kierowcy, zwłaszcza posiadacze diesli, którzy za litr oleju napędowego w tym tygodniu płacą średnio 11 groszy na litrze więcej niż w ubiegły piątek. Benzyna Eurosuper 95 zdrożała średnio o 4 grosze na litrze, natomiast ceny Superplus 98 wzrosły średnio o 2 grosze na litrze.

Za litr benzyny Eurosuper 95 płacimy 4,85 zł, Superplus 98 – 5,01 zł i oleju napędowego 4,78 zł.

W konsekwencji wyższej skali podwyżek cen diesla niż benzyny różnica w cenach zmniejszyła się do 7 groszy na litrze z 20 gr/l w styczniu i 38 gr/ l przed rokiem. A to oznacza, że na części stacji diesel i benzyna Eurosuper 95 są sprzedawane w tych samych cenach.
 
W przypadku LPG utrzymują się na rynku lekkie korekty cen w dół, sięgające na części stacji 5 groszy na litrze. Średnio litr LPG kosztuje 1 grosz mniej niż przed tygodniem, to jest 2,60 zł/l.

Z analiz sytuacji na rynku hurtowym, przeprowadzonych przez Reflex wynika, że podwyżki cen na stacjach odnotowane w tym tygodniu będą kontynuowane w kolejnych dniach. Ceny paliw mogą w przyszłym tygodniu wzrosnąć o kolejne 5 – 10 groszy na litrze.
 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.