Wzrost akcyzy na olej napędowy od stycznia | paliwa-aktualnosci | paliwa
Sobota, 27 Listopad 2021
Wzrost akcyzy na olej napędowy od stycznia
Wtorek, 04 Październik 2011 06:34

Od stycznia 2012 r. należy spodziewać się wzrostu podatku przy cenie oleju napędowego. Kierowcy zapłacą ok. 20 groszy więcej na litrze. Jednak kierowcy nie muszą odczuć natychmiast tego wzrostu, będzie to zależało od uwarunkowań rynkowych. Dobrze byłoby gdyby na przełomie grudnia i stycznia znacząco potaniała ropa naftowa lub złoty umocnił się wobec dolar. Wówczas wzrosłaby szansa na niższy wzrost cen detalicznych.

W ramach obowiązującego prawa, z dniem 1 stycznia 2012 roku Polska będzie zobowiązana do wypełnienia nowego minimum unijnego z w zakresie opodatkowania oleju napędowego, to jest 330 EURO. Oznacza to wzrost obciążeń podatkowych z 302 do 330 EURO.  Należy zaznaczyć, że poziom opodatkowania wzrośnie po pierwsze z powodu wzrostu minimum unijnego i po drugie z powodu  zmiany kursu EUR/PLN w stosunku do poziomu z października ubiegłego roku, na podstawie którego ustalone były obciążenia na rok 2011. Droga do wypełnienia minimum unijnego  może nastąpić na skutek zmiany stawek podatku akcyzowego lub opłaty paliwowej. W każdym przypadku będzie to wymagało zgody parlamentu, bowiem zarówno poziom akcyzy jak i opłaty paliwowej jest zapisany w ustawach. Wyjątek stanowi podwyższenie opłaty paliwowej na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (art. 37 m, pkt. 2 ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym).

 

BM Reflex

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.