Najczęstsza przyczyna wypadków? - Drogi | bezpieczenstwo | bezpieczenstwo
Sobota, 27 Listopad 2021
Najczęstsza przyczyna wypadków? - Drogi
Poniedziałek, 04 Lipiec 2011 08:15

Organizacje EuroRAP I Euro NCAP, które zajmują się bezpieczeństwem związanym z drogami i pojazdami w Europie, opublikowały raport, z którego wynika, iż najczęstszą przyczyna wypadków są niestety słabej jakości drogi.


Raport przedstawiony przez EuroRAP i Euro NCAP nosi nazwę „Roads that Cars can Read”. W raporcie zaznacza się iż w dzisiejszych samochodach wprowadzane są coraz bardziej wymyślne technologie, dzięki którym zwiększa się bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Jakie to ma znacznie, skoro stan dróg (oczywiście nie wszystkich) nie przystaje do rozwiązań technicznych producentów i mimo wszystko doprowadza do wzmożonej liczby wypadków. Raport dementuje również tezę, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość prowadzących pojazdy. Wynika z niego, że głównym winowajcą jest stan dróg.

EuroRAP i EuroNCAP chwali takie systemy jak Lane Support, który odpowiada za sprawdzanie czy samochód nie opuszcza pasa ruchu z niezamierzonych przyczyn, lub Speed Alert, który ostrzega kierowcę o przekraczaniu dozwolonej prędkości. Organizacje cieszą się również, że w coraz większej liczbie samochodów stosuje się kamery i czujniki, które stale monitorują sytuację wokół pojazdu. Niby wszystko jest w porządku, jednak raport wyraźnie podaje, iż wszystkie powyższe technologie będą działały poprawnie tylko na drogach utrzymanych w dobrym stanie, w innym wypadku, na przykład przy słabej widoczności pasów namalowanych na jezdni, takie systemy stają się bezużyteczne.

Dodatkowo statystyki europejskie potwierdzają, że jedna czwarta wypadków jest spowodowana niekontrolowanym opuszczeniem pasa ruchu przez pojazd. Organizacje EuroRAP i Euro NCAP chciałyby ocalić życie chociaż części kierowców, zalecając powszechne stosowanie systemu Lane Support, który mógłby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na europejskich drogach o około dwa tysiące w skali roku. Według raportu należy oczywiście zabrać się za natychmiastową poprawę stanu dróg.

 

Motoarget

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.