bezpieczenstwo | bezpieczenstwo
Piątek, 21 Styczeń 2022
Bezpieczenstwo
Jeden kierowca, dwa przestępstwa
Wtorek, 18 Styczeń 2011 12:28
W policyjne „sidła” wpadł kierowca mondeo, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. Jakby tego było mało, mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie i na jego koncie widniał już zakaz prowadzenia pojazdów. 
 
Europejskie bezpieczeństwo drogowe
Środa, 12 Styczeń 2011 12:57
Statystyki nadal przerażają. Rocznie na europejskich drogach dochodzi do 1,3 mln wypadków, w których ginie ok. 43 000 osób, a 1,7 mln odnosi obrażenia. Nic dziwnego, że UE podjęła zdecydowane kroki w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Najlepsi w tej dziedzinie – Szwedzi, Holendrzy i Niemcy dają przykład godny naśladowania. Jaką lekcję wyniesie z tego Polska? Wszystko na szczęście zmierza ku lepszemu.

Dobry plan to podstawa

Nadrzędnym planem w ostatnim 10-leciu był „Europejski  program działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego”, który zakładał  m.in. promowanie odpowiedzialnej postawy kierowców, poprawę bezpieczeństwa pojazdów poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych czy ulepszanie infrastruktury drogowej. To miało zapewnić spadek liczby ofiar śmiertelnych o połowę w 2010 roku w stosunku do statystyk z 2001. Akcja odniosła różny skutek w każdym z krajów UE, dając średni wynik 35-procentowej redukcji  wypadków śmiertelnych. Jednym udało się wykonać plan z nawiązką, drudzy nie przyłożyli się do tej kwestii z należytą starannością. Warto jednak spojrzeć na tych, którzy budzą podziw skutecznością swoich działań.

Idylliczna „Wizja Zero” staje się rzeczywistością

Szwedzi mogą pochwalić się jednym z najniższych wskaźników wypadków drogowych w Europie. Jednak ich ambitnym celem jest zredukowanie liczby ofiar śmiertelnych do zera! Ten plan, pod nazwą „Wizja zero” nie jest fantazją urzędników. Faktycznie, poprzez takie restrykcje, jak stalowe liny oddzielające pasy ruchu, niebotycznie wysokie mandaty (równowartość 750zł za przekroczenie prędkości o 8 km/h!) czy kara więzienia za jazdę na „podwójnym gazie”, sytuacja na szwedzkich drogach imponująco się poprawia. Rada Eksportu w tym skandynawskim kraju uczyniła nawet z Wizji Zero produkt eksportowy, którym będzie chciała zainteresować Rosję, Brazylię i… Polskę.

Z kolei Holandia słynie z bezpiecznych rozwiązań infrastruktury drogowej. Nadrzędnym celem Holendrów jest uspokojenie ruchu, który, szczególnie w większych miastach jak Amsterdam, jest niezwykle intensywny. W tym celu zastosowali niezliczone ilości progów zwalniających, wyniesionych powierzchni skrzyżowań czy pochylni, które skutecznie przekonują kierowców do zdjęcia nogi z gazu.
 
 
Niemiecka precyzja na drogach

Liczba zarejestrowanych pojazdów w Niemczech kilkakrotnie przebija polskie statystyki. Jednak mimo tego, skutki wypadków drogowych są u naszych sąsiadów dużo mniej drastyczne niż w naszym kraju. Z czego to wynika? Przede wszystkim długość oraz jakość ich autostrad, których łączna długość ponad 12 tysięcy km wypada imponująco przy polskich 960km. Drugim czynnikiem warunkującym sukces niemieckiej infrastruktury są innowacyjne rozwiązania jak inteligentne systemy ostrzegawcze. Specjalne tablice elektroniczne przekazują kierowcom informacje o aktualnych warunkach jazdy i dostosowują odpowiednie zakazy bądź nakazy, np. w przypadku mgły ograniczają dozwoloną prędkość. Elektroniczne tablice mają pokazywać również trasy alternatywne, dzięki którym kierowca ominie korki. Innym niemieckim pomysłem jest uruchomienie awaryjnych pasów na autostradach czynnych tylko w godzinach szczytu. Pozwala to na zwiększenie przepustowości na danych odcinkach dróg. Skutek? Liczba wypadków z poważnymi uszkodzeniami samochodów została zredukowana o 27%, a wypadków z ofiarami o 29%. Oczywiście technika nie rozwiązuje wszystkich problemów, jeśli mentalność kierowców nie jest ukierunkowana na przestrzeganie przepisów drogowych. W tym wypadku my Polacy możemy się uczyć od naszych zachodnich czy północnych sąsiadów, bo tam stosowanie się do ograniczeń prędkości czy zastosowania szczególnej ostrożności jest czymś zupełnie naturalnym.

Co z tą Polską?

Z prawie pięcioma tysiącami śmiertelnych ofiar w ostatnim roku Polska przewodzi w niechlubnej statystyce wypadków drogowych w Unii Europejskiej. Mimo dobrych przykładów naszych sąsiadów nadal istnieje problem z bezpieczeństwem na drogach. Za ten stan rzeczy odpowiada nie tylko zła nawierzchnia, nierozwinięta sieć autostrad czy brak nowoczesnych systemów elektronicznych. To przede wszystkim niska kultura jazdy, nieprzestrzeganie przepisów i brawura. Oczywiście, nie jest to tylko polski problem. Jednak patrząc na najświeższe statystyki pojawia się światełko w tunelu, które daje nadzieję na poprawę sytuacji na polskich drogach. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ofiar wypadków drogowych w Polsce spadła o 17% i ta tendencja spadkowa zostaje zachowana z każdym rokiem. Infrastruktura drogowa w wolnym tempie, ale mimo wszystko poprawia się, pojawiają się również technologie które zdały egzamin w państwach zachodnich. Największym problemem jest nadal wspomniana wyżej niska kultura jazdy i mentalność większości polskich kierowców. Moim skromnym zdaniem nigdy nie zrealizujemy szwedzkiej „Wizji Zero” jeśli nie zaczniemy zmieniać swojego nastawienia do kwestii przestrzegania przepisów drogowych i nie zrozumiemy, że jazda samochodem to ogromna odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu. Mimo to nie tracę nadziei, wiem że może być lepiej, a cele zawsze trzeba sobie stawiać ambitne.

www.mistrz-kierownicy.com.pl

 
3 powody, dla których powinno się dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych.
Piątek, 10 Grudzień 2010 10:32
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu – informuje ekspert, Justyna Kaczor ze sklepu internetowego NetCar.pl (www.netcar.pl). To trzy najistotniejsze powody, dla których powinno się dbać o prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach samochodowych.
 
Jak walczyć z pijanymi kierowcami?
Środa, 17 Listopad 2010 09:22

Ostatni długi weekend znowu przeraził wszystkich swoimi statystykami. W przeciągu czterech dni policja zatrzymała 2287 pijanych kierowców! Strach pomyśleć, ilu nietrzeźwych kierowców „miało szczęście” i uniknęło kontroli. Te liczby  zmuszają do zastanowienia się nad skutecznym środkiem, który zmniejszy to niebezpieczne zjawisko. Czy rozwiązaniem są wyższe kary, alkomaty blokujące silnik, a może jeszcze inne nowinki techniczne?

 
Transplantacja-życie za śmierć
Wtorek, 26 Październik 2010 17:08

Czy  zastanawialiście się kiedyś nad tym, że Wasza śmierć może uratować życie komuś innemu? Wczoraj po raz piąty obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, tym razem pod hasłem „dawca narządów – dawcą życia”. Jest to niezwykle ważny temat, o którym powinniśmy rozmawiać również My – kierowcy.

 
Dlaczego opony zimowe mogą uratować życie?
Piątek, 22 Październik 2010 15:50

Przykładem może być wypadek z grudnia 2009 r., w którym 37-letnia kobieta wjechała na letnich oponach na oblodzony wiadukt w Kończewicach pod Toruniem, powodując potężny karambol. W wypadku zostało ciężko rannych 5 osób, w tym kierowca tira, który najpierw uderzył w samochód, który prowadziła Dorota G., a następnie runął z wysokiego na kilka metrów wiaduktu na biegnące pod nim torowisko. Sędzia stwierdził jasno, że przyczyną wypadku były przede wszystkim letnie opony, następnie prędkość i pośpiech. Pierwszej przyczyny łatwo można było uniknąć...

 
Sprawny pojazd = większe bezpieczeństwo na drodze
Czwartek, 16 Wrzesień 2010 11:42
Częstą przyczyną wypadków na polskich drogach jest brawura kierowców, wymuszanie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość.
A jaki wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny aut?
 
Pościg za pijanym
Poniedziałek, 30 Sierpień 2010 06:33

Za kierowcą Audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, policja z Rajgrodu rozpoczęła pościg. Po zatrzymaniu okazało się, że samochód jest kradziony, a uciekinier to 20-letni obywatel Litwy, prowadzący pod wpływem alkoholu, u którego stwierdzono aż 1.3 promila.

 
Sama otworzyła przejazd kolejowy
Wtorek, 17 Sierpień 2010 09:43
16 sierpnia b.r. w poznańskiej Woli kobieta prowadząca Fordem Ka przejechała przez przejazd kolejowy, który był zamknięty w oczekiwaniu na nadjeżdżający pociąg.
 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

Strona 2 z 15

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.